X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznań: zobacz pomnik Romana Wilhelmiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 16:52
Będzie miał ponad dwa metry wysokości i stanie na skwerze noszącym imię aktora, tuż przy Starym Rynku.
Audio
  • Romuald Grząślewicz, menedżer Sceny na Piętrze, Radio Merkury Poznań
Poznań: zobacz pomnik Romana Wilhelmiego
Foto: Fundacja sceny na piętrze Tespis

Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w poniedziałek.  - Obok ręcznie pisanej na czerpanym papierze preambuły, do tuby zamykanej próżniowo włożono historię powstania pomnika, nazwiska darczyńców oraz jednodniówki przygotowane z okazji poznańskich Dni Romana Wilhelmiego - poinformował Romuald Grząślewicz, menedżer Sceny na Piętrze.

 W uroczystości wziął udział m.in. brat aktora, Adam Wilhelmi. - Cieszę się, że dożyłem tej chwili, że Romek został tak upamiętniony w swoim rodzinnym mieście, naprawdę sobie na to zasłużył. On kochał Poznań, tu przecież się urodził i tu mieszkał w latach szkolnych. Lubił tu przyjeżdżać - powiedział Adam Wilhelmi.

Pomnik będzie kosztował ponad 85 tys. zł.  Znaczna część pieniędzy pochodzi z datków składanych przez miłośników talentu Wilhelmiego z Poznania i całej Polski.  Jego autorem jest rzeźbiarz Roman Kosmala. Zostanie odsłonięty 3 litopada.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, przez prawie 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku zagrał tam w ponad 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.
Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych aktora wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza. Zagrał m.in. w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.
Wybitny aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Jest pochowany na Cmentarzu Wilanowskim.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Wilhelmi będzie miał pomnik w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 12:28
Projekt autorstwa Romana Kosmali zostanie po raz pierwszy publicznie pokazany 3 listopada w 20. rocznicę śmierci aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań: wandale zniszczyli pomnik Komedy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 14:32
- Trwają intensywne poszukiwania sprawców - mówi Radiu Merkury Poznań st. aspirant Tomasz Górny z komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu.
rozwiń zwiń