X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bitwa pod Grunwaldem" odzyskała dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:00
2,5 tysiąca ostrzy skalpeli i ponad 150 litrów różnych rozpuszczalników zużyli konserwatorzy, którzy przeprowadzali renowację słynnego obrazu. Dzieło Jana Matejki można już oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego
  • Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska
  • Dorota Pliś, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie w Muzeum Narodowym
Bitwa pod Grunwaldem odzyskała dawny blask
Foto: PAP/Tomasz Gzell

Prace renowacyjne trwały ponad 2 lata. Konserwatorzy najpierw zajęli się tak zwanym podobraziem. W drugim etapie pracownicy Muzeum Narodowego skoncentrowali się na licu obrazu.

Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego, informuje, że obraz został gruntownie odnowiony. Prace nad "Bitwą pod Grunwaldem" pozwoliły jej zdaniem na pokazanie piękna dzieła Jana Matejki. Konserwator powiedziała, że pracownicy usunęli nadmiar werniksu, czyli lakieru z poprzednich konserwacji. Pozwoliło to, zdaniem Doroty Ignatowicz-Woźniakowskiej, na lepsze pokazanie kolorów i dynamiki dzieła Matejki. "Bitwie pod Grunwaldem" zafundowano nowe płótno, które trzeba było sprowadzić z Francji. Obraz otacza też nowa rama, do której pozłocenia wykorzystano 15 metrów kwadratowych płatków złota.

Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska podkreśla, że konserwacja uratowała obraz. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej dodała, że wprawny obserwator dostrzeże miejsca, w których "Bitwa pod Grunwaldem" poddana była konserwacji. Dyrektor muzeum przypomina, że usunięto wszystkie zmatowienia, które utrudniały odbiór wizualny dzieła.

Dorota Pliś, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie w Muzeum Narodowym, podkreśla, że dużym problemem było manewrowanie obrazem. Konserwatorzy skarżyli się też na bóle rąk i kręgosłupa. Pracownicy muzeum prowadzili konserwacje na specjalnej ramie znajdującej się 10 centymetrów nad powierzchnią obrazu. Dzięki niej mogli dotrzeć do każdego miejsca na płótnie.

Muzeum Narodowe będzie świętować zakończenie renowacji "Bitwy pod Grunwaldem". Z tej okazji w sobotę w Muzeum odbędzie się Piknik Grunwaldzki.

Obraz po konserwacji ma 42,7 metrów kwadratowych i waży 290 kilogramów (Masa przed konserwacją wynosiła około 500 kilogramów). Można zobaczyć go w sali matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Koszt renowacji obrazu to ponad milion złotych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co Matejko zmienił w "Bitwie pod Grunwaldem"?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 10:24
"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, najbardziej znane polskie dzieło historyczne, zawiera wiele scen, o których interpretację badacze prowadzą spory do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bitwa pod Grunwaldem" – obraz przyjazny konserwatorom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 12:13
- Dzieło Matejki nie sprawia nam niespodzianek, największą trudnością w jego konserwacji jest jego format i ciężar - mówiła w Czwórce Dorota Pliś, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie.
rozwiń zwiń