Gdańsk: sąd ogłosił upadłość Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:11
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold. Sąd wezwał wierzycieli firmy do zgłoszenia wierzytelności w ciągu trzech miesięcy.
Audio
  • Piotr Sielicki, reprezentant poszkodowanych przez Amber Gold
Biuro Amber Gold
Biuro Amber GoldFoto: Zorro2212/Wikimedia Commons

Jak Informuje TVN CNBC sąd ogłosił postanowienie po rozpatrzeniu wniosku osoby fizycznej o ogłoszenie upadłości układowej. Wyjaśnił jednocześnie, że sąd po rozpoznaniu sprawy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu i ogłosił upadłość likwidacyjną.

Nie wiadomo, więc jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są koszty postępowania upadłościowego. Nieoficjalnie mówi się, że zarządca przymusowy oszacował majątek Amber Gold na około 100 milionów złotych.

Ogłoszenie upadłości oznacza, że nie można pozwać spółki. Dlatego jak poinformował Piotr Sielicki, dotychczasowy reprezentant poszkodowanych przez Amber Gold, złożony zostanie nowy pozew, tym razem nie wobec spółki a przeciwko członkom jej zarządu.

Amber Gold to spółka, która inwestowała w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku. Klientom oferowała wysokie oprocentowanie inwestycji, znacznie przewyższające oprocentowanie lokat bankowych. W lipcu spółka zaprzestała działalności, a 13 sierpnia zapadła decyzja o jej likwidacji. Władze spółki zapowiedziały zwrot pieniędzy klientów, ale do dziś żadnych pieniędzy nie wypłacono. W związku z podejrzeniami, że Amber Gold jest piramidą finansową, przeszukano biura spółki i mieszkanie jej prezesa, Marcina P.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi sześć śledztw w sprawie Amber Gold. Jej prezesowi Marcinowi P. postawiono między innymi zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. jest w areszcie. Wcześniej orzeczono wobec niego siedem wyroków sądowych, z których trzy uległy zatarciu. Dotyczyły one między innymi oszustw, wyłudzeń kredytów i przywłaszczenia mienia.

Liczbę poszkodowanych klientów szacuje się na prawie 6 tysięcy, a ich roszczenia na 303 miliony złotych.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sędzia ze sprawy Marcina P. oskarżony o branie łapówek

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 06:35
Sędzia Janusz K. kilka lat temu skazał przyszłego szefa Amber Gold jedynie na grzywnę za oszukanie 10 osób i próbę wyłudzenia pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ambergate" pogrąży Gowina? Kłopoty mnistra

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 09:13
- Filozof na czele ministerstwa sprawiedliwości w XXI wieku, to od początku oznacza kłopoty - mówił w Trójce Jerzy Domański, redaktor naczelny tygodnika "Przegląd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin odpiera zarzuty: nie złamałem prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 10:01
- Mam prawo występować o akta - mówił w rozmowie z Trójką Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Milewski straci posadę? Jest postępowanie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 16:00
Może się dla niego zakończyć tylko upomnieniem. Ale w najgorszym przypadku prezesowi gdańskiego sądu grozi nawet wydalenie ze służby.
rozwiń zwiń