X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opolskie: odnaleziono szczątki partyzantów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 18:36
Nie wiadomo jeszcze, czy są to poszukiwane szczątki żołnierzy NSZ zamordowanych przez funkcjonariuszy bezpieki.
Ekshumacje w Dworzysku
Ekshumacje w DworzyskuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Dworzysku w powiecie nyskim prowadzi prace ekshumacyjne.

Badacze, którzy zajmują się poszukiwaniem miejsc pochówku partyzantów z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego (ps. Bartek), na mogiłę „z bliżej nieokreśloną jeszcze liczbą ofiar” natrafili w wyniku wcześniejszych badań. Trop doprowadził ich do dawnej posiadłości Scharfenberg. Kierujący pracami dr hab. Krzysztof Szwagrzyk mówi, że szczątki mogły należeć co najmniej do siedmiu osób. Wśród nich znajdowały się fragmenty butów i paska. Wstępnie ustalono, że kości należały do bardzo młodych ludzi, którzy zginęli w latach 40. ubiegłego wieku. Na gwałtowną śmierć tych osób może wskazywać fakt, iż wokół Dworzyska nie znaleziono ani jednej całej czaszki.

– Sądząc po rodzajach zniszczeń kości, ci ludzie mogli zginąć na przykład na skutek strzałów oddanych z bliska – wyjaśnił Szwagrzyk.

Prace rozpoczęto w czwartek rano, ale fragmenty ciał odnaleziono dość szybko – spoczywały w szambie. To nie koniec poszukiwań:

– Jeszcze nie dotarliśmy do dna tego zbiornika, będziemy pracować do zmroku – zapewnił Szwagrzyk.

Instytut poszukuje na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku miejsc pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojny z oddziału Flamego. Według rzeczniczki wrocławskiego oddziału IPN, Katarzyny Maziej-Choińskiej, prace mają na celu wydobycie szczątków i potwierdzenie, czy należą one do poszukiwanych partyzantów, czy może do ofiar lokalnych struktur Urzędu Bezpieczeństwa.

W latach 1945-46 grupa około 200 mężczyzn pod dowództwem „Bartka” działała na Podbeskidziu i – zdaniem Szwagrzyka – została w "perfidny sposób wymordowana, a ślady ich pochówku starannie zatarto". Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego zorganizowało na partyzantów zasadzkę: wprowadziło swoich ludzi pod przykrywką agentów z Zachodu, którzy mieli przerzucić oddział za granicę. Po przetransportowaniu ich na Opolszczyznę, poczęstowano kolacją i alkoholem ze środkami nasennymi. Partyzanci zostali zamordowani we śnie. Badacze przypuszczają, że pochowano ich w dwóch mogiłach.

Prace są wynikiem porozumienia pomiędzy IPN, Ministerstwem Sprawiedliwości i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Realizowane są w ramach projektu Instytutu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.

łu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaleźli dziesiątki fragmentów kości ludzkich kończyn

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 21:45
A także trzy fragmenty kości czaszek, fragmenty wojskowych butów, zelówki, łuski i magazynki - taki materiał zebrali archeolodzy z IPN na polanie śmierci w Barucie w gminie Jemielnica w opolskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odnajdą tam groby partyzantów"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 15:56
Instytut Pamięci Narodowej poszukuje nieopodal wsi Wierzbie (województwo opolskie) grobów zamordowanych partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych. Mogą kierować się jedynie zeznaniami ubeka, który uczestniczył w ich eksterminacji.
rozwiń zwiń