X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwaj Amerykanie laureatami nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 11:49
Dwaj amerykańscy profesorowie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka zostali wyróżnieni za badania nad receptorami sprzężonymi z białkami G.
Audio
Dwaj Amerykanie laureatami nagrody Nobla w dziedzinie chemii
Foto: nobelprize.org

Jest to ważna grupa receptorów, dzięki którym komórki wyczuwają zmiany środowiska i mogą się do niego zaadaptować. Badania nagrodzonych naukowców umożliwiły zrozumienie mechanizmu działania substancji takich jak adrenalina na komórki. Członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślili, że to pomoże w produkcji leków. Amerykanie podzielą się po równo nagrodą w wysokości 8 mln szwedzkich koron (ok. 940 tys. euro).
Wyboru dokonała Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Akademia nadała tę nagrodę już 161 razy 160 osobom. Jeden z laureatów - Brytyjczyk Frederick Sanger otrzymał ją bowiem dwukrotnie. Pierwszy raz w 1958 roku, a ponownie po 22 latach w 1980 roku.
Noblistkami z dziedziny chemii stały się cztery kobiety. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie, nagrodzona w 1911 roku za odkrycia pierwiastków - radu i polonu. W 1935 roku laureatką została jej córka - Irene Joliot-Curie. Odbierała ona nagrodę wspólnie z mężem - 35-letnim Fredericem Joliot, do dzisiaj pozostającym najmłodszym noblistą w dziedzinie chemii.
Dwie osoby nagrodzone za osiągnięcia w chemii są równocześnie noblistami w innych kategoriach. Jedną jest Maria Skłodowska-Curie, uhonorowana też Noblem w dziedzinie fizyki. Drugą jest naukowiec z USA - Linus Pauling, laureat z 1954 roku nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ponadto w 1962 roku otrzymał też laur pokojowy za walkę o wstrzymanie prób nuklearnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największe szanse na literackiego Nobla ma...

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 16:02
Co roku firmy bukmacherskie przyjmują zakłady dotyczące werdyktu Szwedzkiej Akademii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel 2012 z medycyny to szansa na słuch i wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:23
– To są odkrycia kluczowe. W przyszłości, wcale nie aż tak dalekiej, będą miały zastosowanie – mówił o przyznanej w poniedziałek nagrodzie prof. Jacek Szepietowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 11:49
Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń