X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogrzeb Księżnej Marii Habsburg z Żywca

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:06
Księżna Maria Krystyna Habsburg spoczęła w czwartek w rodzinnej kaplicy grobowej w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu.
Kondukt żałobny. W Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu odbyły się uroczystości pogrzebowe księżnej Marii Krystyny Habsburg. Arystokratka spoczęła w rodzinnej kaplicy grobowej w żywieckiej konkatedrze.
Kondukt żałobny. W Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu odbyły się uroczystości pogrzebowe księżnej Marii Krystyny Habsburg. Arystokratka spoczęła w rodzinnej kaplicy grobowej w żywieckiej konkatedrze. Foto: PAP/EPA/Grzegorz Momot

Zmarłej w ostatniej drodze towarzyszyli najbliżsi, w tym siostra Renata Habsburgo-Lorena de Zulueta i bratanica Krystyna, a także przedstawiciele rodu Habsburgów z Hiszpanii, Szwecji, Węgier i Austrii. W kondukcie szły setki żywczan. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy.

- Księżna pochodziła z wielkiego rodu, ale swoją własną wielkość potrafiła najdobitniej zamanifestować szczerym patriotyzmem i żarliwą religijnością i tym, czym zdobywała uznanie - była dobrym, sumiennym człowiekiem. Ufamy, że miłosierny Bóg ofiaruje ci wieniec sprawiedliwości za prawe życie, wierność wartościom chrześcijańskim i narodowym - powiedział.
Biskup mówił, że zmarła pokazała, jak dobrze przeżyć życie, przejść godnie przez trudności, postarzeć się i przejść do wieczności. - To piękne świadectwo było i pozostanie dla nas szczególnie cenne zwłaszcza teraz, gdy tak łatwo ośmiesza się wiarę, gdy z niej się z niej szydzi i naśmiewa, obraża ludzi wierzących - powiedział biskup Rakoczy.
Przed południem trumna z ciałem księżnej została wystawiona w Pałacu Habsburgów, aby mieszkańcy mogli oddać jej hołd. Stamtąd została przewieziona w kondukcie do żywieckiej konkatedry.
Po żałobnej mszy świętej trumna z ciałem księżnej została złożona w kaplica grobowej Habsburgów, wzniesionej w 1929 roku po południowej stronie konkatedry. Spoczywają w niej bliscy zmarłej księżnej: dziadek - arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, babcia - arcyksiężna Maria Teresa Habsburg, a także brat Olbracht Maksymilian.
Jak podkreślał burmistrz Żywca Antoni Szlagor wraz z odejściem Marii Krystyny Habsburg w mieście zakończyła się epoka, ale pozostanie przesłanie. - To posłanie umiłowania Ojczyzny mimo krzywd, patriotyzm, wiara, powrót do korzeni, miłość do bliźnich. To pozostanie w nas na Żywiecczyźnie i w Polsce. Będzie nam Jej brakowało - powiedział.
Żywiec w czwartek pogrążył się w żałobie. Na budynkach publicznych wisiały biało-czerwone flagi z kirem, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli skrócone zajęcia.
Księżna zmarła 2 października we własnym mieszkaniu w Żywcu. Miała 88 lat.
Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga, z żywieckiej linii rodu, oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Oboje rodzice silnie przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Podczas wojny Niemcy nie mogli darować Habsburgom postawy i stosowali wobec nich represje. Zabrano im majątek.
Po wojnie księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Habsburgom odebrano polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W marcu 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej.
Do Polski powróciła na stałe we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia.

W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica Habsburgów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 09:01
Naukowcy znaleźli przyczynę wyginięcia dynastii Habsburgów w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedzictwo polskich Habsburgów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 13:00
Jeden z najpotężniejszych szlacheckich rodów Europy miał także swoich polskich przedstawicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżna Maria Krystyna Habsburg nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 10:38
Honorowa obywatelka Żywca zmarła we wtorek rano w swoim apartamencie w pałacu Habsburgów w Żywcu - poinformował Radio Katowice rzecznik tamtejszego urzędu miasta, Tomasz Terteka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżna Habsburg spocznie w rodzinnym Żywcu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 14:44
Rzecznik samorządu żywieckiego, Tomasz Terteka powiedział, że przed pogrzebem trumna z ciałem księżnej wystawiona zostanie w sali lustrzanej Pałacu Habsburgów, aby mieszkańcy mogli oddać jej hołd.
rozwiń zwiń