W Warszawie powstała pierwsza stacja recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 20:56
Bezpłatnie można oddać tam wszystkie surowce wtórne (butelki PET, puszki, makulaturę), elektroodpady (RTV i AGD, telefony, świetlówki, komputery) oraz odpady wielkogabarytowe (meble, złom, opony).
Stena Ekostację - pierwsze centrum recyklingu dla mieszkańców Warszawy i okolic
Stena Ekostację - pierwsze centrum recyklingu dla mieszkańców Warszawy i okolicFoto: PAP/Jakub Kamiński

W stacji położonej przy ul. Chełmżyńskiej przyjmowane są też odpady niebezpieczne (tonery, baterie, akumulatory, aerozole).

W czwartek stację uroczyście otworzyli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasador Szwecji Staffan Herrstroem.

Stena Ekostacja to inwestycja szwedzkiej firmy Stena Recycling. Jak zapewniają przedstawiciele firmy w informacji przesłanej PAP, "wszystkie przyniesione odpady zostaną poddane recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami". Oddane w stacji recyklingu niepotrzebne ubrania, firma przekaże PCK.

Jak podano w informacji, oficjalnemu otwarciu towarzyszyła zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego - dochód z niej ma zasilić program Fundacji Nasza Ziemia Zielona Stopa Filantropa, którego celem jest wymiana sprzętów na energooszczędne w dziecięcych ośrodkach opiekuńczych.

Na terenie ekostacji powstał specjalny salon pokazowy, w którym na konkretnych przykładach wyjaśniana jest idea recyklingu. "We współpracy z IKEA prezentowane są też proste pomysły na proekologiczne rozwiązania w domu, które mogą pomóc każdemu na co dzień przyczyniać się do lepszego gospodarowania zasobami, m.in. poprzez prawidłową segregację odpadów, stosowanie materiałów z recyklingu czy energooszczędnych żarówek LED" - napisano.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

PE: recykling elektroniki. Punkty zbiórki będą w sklepach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 13:39
Parlament Europejski przyjął przepisy wprowadzające m.in. obowiązek organizowania w dużych sklepach punktów zbiorki starych urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling - to nie takie trudne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 15:24
22 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ziemi. Tymczasem dane dotyczące gospodarki śmieciami w naszym kraju są alarmujące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bądź szkodnikiem - zbieraj makulaturę!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 09:30
Niegdyś w szkołach regularnie organizowano zbiórkę makulatury. W zamian uczniowie mogli zdobyć piątkę z zachowania.
rozwiń zwiń