X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1342,8 km/h. Tak szybko leciał Baumgartner

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 22:50
Austriacki skoczek pobił 3 rekordy. Najwyższy skok, najwyższy lot balonem i największa prędkość - szybciej niż dźwięk.
Audio
  • Rekordowy skok - korespondencja Rafała Motriuka (IAR)
Felix Baumgartner i Art Thompson cieszą się po udanym skoku.
Felix Baumgartner i Art Thompson cieszą się po udanym skoku. Foto: Jörg Mitter/Red Bull Content Pool

Na konferencji prasowej Felix Baumgartner w ogóle nie wyglądał na zmęczonego po pobiciu trzech rekordów. Powiedział, że kiedy stał na platformie nie myślał o nich.

- Start był perfekcyjny, potem pojawiły się drobne problemy, zacząłem się kręcić  i nie bardzo wiedziałem, co zrobić. W powietrzu czuje się prędkość wiatru. W kombinezonie nie czuje się pędu powietrza. - powiedział Baumgartner.

Zapytany o odczucia po przekroczeniu prędkości dźwięku skoczek powiedział, że właściwie nic nie czuł. Wszystko przez kombinezon ciśnieniowy, który oddzielał jego ciało od otoczenia.

Wyczynowiec o pseudonimie Nieustraszony Felix wyskoczył z kapsuły podwieszonej pod balonem Stratos, tak dużym jak 55-piętrowy budynek. Próba odbywała się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Przed skokiem powiedział coś, czego kontrolerzy lotu nie zrozumieli. Kilka godzin po lądowaniu na konferencji prasowej Baumgartner wyjaśnił: „Powiedziałem - wiem, że cały świat patrzy. Chciałbym, żeby inni widzieli to, co ja widzę. Czasami trzeba znaleźć się tak wysoko, by zrozumieć, jakim się jest małym”.  Nie udało mu się jednak pobić trzeciego planowanego rekordu - długości swobodnego spadku. Od skoku do otwarcia spadochronu minęły 4 minuty i 20 sekund - od rekordu dzieliło go tylko 17 sekund. Nieustraszony Felix leciał swobodnie w dół dokładnie 36 529 metrów, czyli ponad 36 i pół kilometra. Nikt jeszcze z takiej wysokości nie spadł.

Felix Baumgartner, były pilot śmigłowców i skoczek spadochronowy, do bicia rekordu przygotowywał się od pięciu lat. W marcu i lipcu tego roku wykonał skok z wysokości 21 600 metrów i 19 456 metrów. Ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych budynków - na przykład z Tajpej 101. Wykonał też jeden z najniższych (a przez to bardzo niebezpiecznych) skoków - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro. W 2003 roku wykorzystał skrzydła z włókien węglowych do przelotu nad Kanałem La Manche.

AS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nikt nie wie co dzieje się z ciałem łamiącym barierę dźwięku"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 16:30
W momencie skoku jakikolwiek kontakt skoczka z kapsułą może doprowadzić do uszkodzenia skafandra. Dziura może narazić go na brak tlenu i kontakt z temperaturą sięgającą -70 stopni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felix Baumgartner nie skoczy też w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 20:22
Na przeszkodzie stanęła zła pogoda - poinformowali w środę organizatorzy misji austriackiego skoczka spadochronowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tym razem się uda? Trzecia próba Baumgartnera

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:52
Skok z wysokości ponad 36 km przełożony na niedzielę. To już trzecie opóźnienie próby bicia rekordu skoku spadochronowego z największej wysokości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skok z prędkością dźwięku – próba Baumgartnera

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 08:00
Felix Baumgartner ma skoczyć z wysokości 36 km, prędkość spadania ma przekroczyć prędkość dźwięku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skok ze stratosfery: czy tym razem się uda?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 16:29
Austriacki skoczek Felix Baumgartner chce pobić rekord wysokości skoku spadochronowego. Próbę utrudniają złe warunki pogodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felix Baumgartner leci w kapsule po rekord [wideo live]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 17:30
Wypełniony helem balon wystartował z Roswell w stanie Nowy Meksyk. Austriacki skoczek chce pobić rekord wysokości skoku spadochronowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felix Baumgartner pobił pierwszy rekord

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 19:33
Skoczek pobił rekord najwyższego lotu załogowego balonem. Znalazł się na wysokości ponad 36 km. Dotychczasowy rekord wynosił 34,6 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felix Baumgartner pobił rekord [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 20:07
Skoczył z ponad 39 km. Poprzedni rekord ustanowił 16 sierpnia 1960 roku Joseph Kittinger, wówczas kapitan US Air Force, skacząc z wysokości 31 333 metrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o skoku Felixa Baumgartnera: sukces, że przeżył

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 23:06
Profesor Jan Składkowski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego powiedział PAP o skoku Felixa Baumgartnera:
rozwiń zwiń