Potęga umysłu. Niezwykłe odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 17:12
Polscy uczeni opracowali metodę potencjalnego spowalniania starzenia się umysłów osób starszych. Pomaga w tym specjalny program komputerowy.
Audio
Nauka biologii nie musi być nudna
Nauka biologii nie musi być nudnaFoto: Glow Images/East News

Z pozoru to proste gry. Na przykład wspomagana osoba słucha serii dźwięków - od dwóch do sześciu, a potem ma odtworzyć ich kolejność. Podobne ćwiczenia wykonuje się z animacjami na ekranie, powiedziała Polskiemu Radiu profesor Elżbieta Szeląg z PAN i SWPS. Dodała, że w rzeczywistości ćwiczenia nie są najłatwiejsze, bo przecież chodzi o trenowanie umysłu.

Komputerowy trening poprawia pamięć, uwagę czy przetwarzanie informacji, a efekty utrzymują się nawet przez 18 miesięcy, zapewnia profesor Szeląg. Inni naukowcy są sceptyczni wobec podobnych programów, niektóre wcześniejsze testy prowadzone na dzieciach z zaburzeniami mowy nie wykazały żadnej poprawy.

Polscy naukowcy, którzy prowadzili te badania zaznaczają jednak, że ta nowa metoda ma być skuteczna. Wyniki eksperymentów publikuje anglojęzyczne pismo "Neurologia odtwórcza i neuronauka” ("Restorative Neurology and Neuroscience").

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia dzieci IAR POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To prawda: im jesteśmy starsi, tym wolniej podejmujemy decyzje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 14:34
- Tak, jak starzeje się nasze ciało, tak starzeje się i nasz mózg – tłumaczy Ewa Remesz, psycholog z Przystani Psychologicznej. – Z przykrością więc muszę potwierdzić tę teorię. Wiek ma wpływ na szybkość podejmowania decyzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uraz mózgu wpłynie na jego starzenie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 19:00
Wstrząsy mózgu i wszelkie, nawet mniej poważne urazy głowy mogą przyspieszać starzenie się mózgu.
rozwiń zwiń