Stany gotowe na huragan? Sandy zmierza do USA

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 08:24
Huragan Sandy zbliża się do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po jego przejściu nad Karaibami zginęły 44 osoby.
Stany gotowe na huragan? Sandy zmierza do USA
Foto: PAP/EPA/ORLANDO BARRIA

Teraz silny wiatr zbliża się do północno-wschodniej części USA - do stanów Wirginia, Wirginia Zachodnia, Pensylwania, Nowy Jork i Massachussets. Niewykluczone, że dotrze też w głąb lądu - choć już nieco słabszy - między innymi do stanu Ohio. Według meteorologów, skutki huraganu może odczuć nawet jedna trzecia powierzchni kraju.

Na zagrożenie zareagowała między innymi baza amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk w stanie Wirginia. Cała flota okrętów wojennych ma zostać wysłana na morze, by nie pozostały w porcie. Podobnie jak przed rokiem na huragan szykuje się Nowy Jork. Burmistrz Michael Bloomberg zapewnia, że miasto jest gotowe i apeluje do mieszkańców, by nie panikowali.

W sobotę rano huragan znajdował się około 600 kilometrów od wybrzeży stanu Karolina Południowa. Wiatr osiąga prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę, a przemieszcza się na północ z prędkością 11 kilometrów na godzinę. Od czwartku huragan słabnie. Meteorolodzy nie wykluczają, że do wybrzeży USA dotrze już jako tropikalny sztorm. Do tej pory największe zniszczenia wywołał na Haiti, gdzie zginęło 29 osób, oraz na Kubie, gdzie śmierć poniosło kolejnych 11.

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huragan "Sandy" uderzył w wybrzeże Kuby

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 12:19
Około godziny 1.25 czasu lokalnego huragan dotarł do wybrzeży Kuby, uderzył w okolicy plaży Mar Verde w prowincji Santiago de Cuba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sandy szaleje w Ameryce Środkowej. Zagraża USA

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 06:43
Nad wyspami Bahama przechodzi potężny huragan. Towarzyszy mu wiatr o prędkości 160 kilometrów na godzinę. Wcześniej na Karaibach Sandy zabił 21 osób.
rozwiń zwiń