X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strasburg: 14-latka miała prawo do aborcji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 10:24
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał Polskę za trzykrotne naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Audio
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w StrasburguFoto: echr.coe

Wyrok dotyczy głośnej przed czterema laty sprawy 14-letniej Agaty z Lublina, której szpitale odmówiły wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Trybunał zobowiązał skarb państwa do wypłacenia skarżącym 45 tysięcy euro zadośćuczynienia oraz 16 tysięcy euro na pokrycie kosztów sądowych. W skardze matka i córka podkreśliły, że przez dłuższy czas nie mogły znaleźć szpitala, który zgodziłby się wykonać zabieg, pomimo zaświadczenia z prokuratury o legalności aborcji.

Ciąża 14-letniej Agaty, zdaniem prokuratury, pochodziła z czynu zabronionego. Ojcem nienarodzonego dziecka był niespełna 15-letni chłopiec. Wykonania zabiegu odmówiły dwa szpitale w Lublinie oraz szpital w Warszawie. W sprawę zaangażował się Kościół i aktywiści ruchu Pro-life. Dziewczynę osadzono w pogotowiu opiekuńczym. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło z urzędu szpital w Gdańsku.

Zdaniem sędziów Europejskiego Trybunału, utrudnianie aborcji, wyznaczenie szpitala oddalonego o 500 km od miejsca zamieszkania, mobbing aktywistów organizacji ochrony życia, były naruszeniem artykułu zakazującego nieludzkie i poniżające traktowanie. Z kolei zamknięcie dziewczyny w pogotowiu opiekuńczym bez zgody matki i poszkodowanej było sprzeczne z artykułem konwencji, który gwarantuje prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Ujawnianie danych osobowych oraz stanu zdrowia i informacji o dokonaniu zabiegu też naruszało prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w czołówce skarżących do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 21:05
W ilości nadsyłanych skarg do Strasburga wyprzedzili nas jedynie Rosjanie, Rumuni i Turcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strasburg: Polska naruszyła prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 15:55
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że działania podjęte przez polski wymiar sprawiedliwości wobec senatora Henryka Stokłosy, stanowiły naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 13:39
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w poniedziałek, że Rosja dopuściła się "nieludzkiego i poniżającego traktowania" krewnych ofiar zbrodni katyńskiej wobec dziesięciu z nich, a w stosunku do pięciu skarżących do takiego traktowania nie doszło.
rozwiń zwiń