Duńskie miasteczko bez choinki, za to z islamskim świętem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 12:43
Duńskie Kokkedal nie będzie miało w tym roku choinki na święta, bo nie starczyło na nią pieniędzy, po tym jak wydano 10 razy więcej na islamskie święto Id al-Fitr.
Duńskie miasteczko bez choinki, za to z islamskim świętem
Foto: Malene Thyssen/Wikimedia Commons

Niespełna 10-tysięczne miasteczko leży na północ od Kopenhagi, a w nim znajduje się osiedle mieszkaniowe zarządzane przez firmę budowlaną. Jak w większości innych dużych i małych miast w Europie, w grudniu na placu na osiedlu stawało drzewko ze świątecznymi zdobieniami. W tym roku jednak – decyzją rady miasta – nie przeznaczono na ten cel 7 tysięcy koron (niespełna 4 tysiące złotych). Powód? Obchody zakończenia ramadanu, czyli święto Id al.-Fitr, kosztowało prawie 10 razy tyle i pieniądze się skończyły. Co ciekawe, decyzja o finansowaniu islamskiego święta zapadła kilka godzin przed odmową finansowania choinki.

Sprawa zyskała rozgłos w Danii, zajęli się nią politycy, z których wielu uważa że decyzja rady jest przejawem nietolerancji. – Myślę, że to bardzo niepokojące, że nasze wysiłki na rzecz integracji spełzają na niczym i duńska tradycja jest zastępowana muzułmańską, gdy tylko muzułmanie zyskują większość – powiedział konserwatywny parlamentarzysta Tom Behnke.

Lokalna gazeta, która nagłośniła sprawę, opisując historię na pierwszej stronie, podkreśla że ruch ten może doprowadzić do konfliktu etnicznego, stawiając mieszkańców po dwóch stronach sporu.

Większość członków rady miejskiej w Kokkedal to muzułmanie. Wśród mieszkańców prawie połowa to albo imigranci, albo duńscy obywateli urodzeni za granicą.

Jedna z duńskich telewizji chciała zrobić reportaż z Kokkedal, ale ich samochód został zaatakowany przez kilkadziesiąt osób, które zwyzywały dziennikarzy od “nazistów”. Samochód został uszkodzony, ale nikomu nic się nie stało.

"The Copenhagen Post", "La Stampa"

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedna osoba zastrzelona przed meczetem w Danii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 15:03
W centrum stolicy Danii nieznany sprawca zaatakował ludzi na ulicy przed meczetem. Policja informuje, że jedna osoba została zabita, a druga ciężko ranna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzeci Francuz popiera Front Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 16:17
Niemal jedna trzecia Francuzów popiera program skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. Takie są wyniki najnowszego sondażu Instytutu TNS/Sofres.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok za planowanie wysadzenia redakcji gazety

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 16:23
Norweski sąd skazał Norwega pochodzenia ujgurskiego na 7 lat więzienia, a irackiego Kurda z prawem pobytu w Norwegii na 3,5 roku. Obaj spiskowali w celu wysadzenia redakcji duńskiego dziennika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy muzułmanie są dyskryminowani w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 09:45
Z raportu Amnesty International wynika, że mają oni problemy z demonstrowaniem swojej wiary nie tylko w szkołach, ale również w pracy.
rozwiń zwiń