Sankcje za śmierć prawnika: Rosja grozi Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:11
Rosja ostrzega amerykański Kongres przed uchwaleniem ustawy wprowadzającej sankcje dla osób zamieszanych w śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego, który zarzucił urzędnikowi MSW próbę przejęcia firm należących do zachodnich inwestorów.
Siergiej Magnitsky
Siergiej MagnitskyFoto: 21.org.ru

- W związku z planami przyjęcia przez Kongres USA tak zwanej ustawy Magnitskiego uznaliśmy za konieczne oświadczyć, że takie posunięcie wpłynie niewątpliwie negatywnie na całość stosunków rosyjsko-amerykańskich" - powiedział na briefingu rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz - Będziemy zmuszeni do reakcji, do ostrej reakcji, w zależności od tego, jaką ostatecznie postać przyjmie ten nieprzyjazny i prowokacyjny akt - zaznaczył rzecznik.

Magnitski zmarł przez trzema laty w moskiewskim areszcie. Amerykański Kongres ma w piątek głosować nad ustawą zabraniającą wystawiania wiz przedstawicielom rosyjskich władz, zamieszanych w aresztowanie, prześladowanie i śmierć Magnitskiego.

Ustawa przewiduje też zamrożenie amerykańskich kont tych osób. Rzecznik rosyjskiego MSZ ostrzegł, że uchwalenie ustawy wpłynie negatywnie na stosunki rosyjsko-amerykańskie. Dodał, że Rosja zdecydowanie zareaguje na taki "nieprzyjazny i prowokacyjny akt".

W 2007 roku Rosjanie bezprawnie przejęli sześć firm należących do zachodniej spółki Hermitage Capital Management. Magnitski złożył wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie i oskarżył urzędnika rosyjskiego MSW, Artema Kuzniecowa, o zorganizowanie przejęcia firm.

W 2008 roku Magnitski został aresztowany i osadzony w więzieniu w Moskwie. Zachorował tam na zapalenie trzustki, ale nie był leczony. Zmarł 16 listopada 2009 roku w wieku 37 lat.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj także

Szykuje się spięcie na linii Londyn - Moskwa?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 20:13
Według gazety "Sunday Times" szefowa MSW Wielkiej Brytanii Theresa May przesłała ambasadzie brytyjskiej w Moskwie "czarną listę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokalistki Pussy Riot nie chcą do łagru. Boją się

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 19:05
Trzy członkinie zespołu Pussy Riot poprosiły, aby w wypadku utrzymania w mocy wydanego na nie wyroku umożliwiono im odbycie kary w areszcie śledczym w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Rosji nie jest łatwo powiedzieć: jestem Polakiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 16:26
W poniedziałek w Moskwie po raz piąty spotkają się działacze Kongresu Polaków w Rosji. 4 listopada Rosjanie świętują 400. rocznicę wygnania Polaków z Kremla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bundestag krytykuje Rosję. Za prześladowanie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 21:10
W uchwale zaznaczono, że Rosja jest dla Niemiec i Europy niezwykle ważnym partnerem.
rozwiń zwiń