Kobiety coraz częściej doświadczają przemocy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:59
Jedna piąta kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów. Tą sytuację często wykorzystują partnerzy, który dopuszczają się przemocy ekonomicznej, blokując im dostęp do wspólnego konta czy utrudniając podjęcie pracy.
Kobiety coraz częściej doświadczają przemocy
Foto: Glow Images/East News

Ofiary takiej sytuacji często są związane ze swoim oprawcą kredytem mieszkaniowym - alarmuje Centrum Praw Kobiet. W czwartek Centrum zainaugurowało działalność portalu, który ma pomagać kobietom w zarządzaniu finansami -  www.finanse.cpk.org.pl.

Jak wyjaśniła szefowa instytucji Urszula Nowakowska, z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia, gdy sprawca używa pieniędzy do stworzenia relacji władzy i kontroli nad partnerką, uzależniając np. przekazanie środków na dom od spełnienia swoich zachcianek. Zdarza się także, że mężczyźni pasożytują na pracy kobiet, przerzucając na nie ciężar utrzymania domu, nie płacą alimentów lub trwonią wspólny majątek.

Brak szans na nowe życie?

Według badań TNS OBOP z 2010 roku aż 12 procent kobiet doświadczyło takiego wykorzystywania. Przemoc ekonomiczna najczęściej towarzyszy innym jej formom i utrudnia decyzję o porzuceniu toksycznych czy patologicznych związków. Jak wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego, aż 22 procent kobiet w Polsce nie ma żadnych własnych dochodów. A brak możliwości zapewnienia sobie utrzymania sprawia, że nie widzą możliwości porzucenia wykorzystującego je partnera - podkreśla Nowakowska.

Szefowa CPK zwróciła uwagę, że w szczególnie trudnej sytuacji są kobiety starsze, które nigdy nie pracowały zawodowo, zajmując się domem, i nie mają nie tylko bieżących dochodów, ale także zapewnionej emerytury. - Pracujący zawodowo, a zwolniony z obowiązków domowych mąż powinien te składki opłacać - oceniła Nowakowska.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc wobec kobiet pomaga w utrzymaniu życia rodzinnego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:55
Aż 65 procent indyjskich mężczyzn uważa, że kobiety powinny akceptować różne formy przemocy domowej i że jest to zgodne z miejscową tradycją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miss Polonia Marcelina Zawadzka pobita [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 16:20
Słynna 23-letnia mieszkanka Malborka wystąpiła w spocie zwracającym uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz częściej w polskich domach dochodzi do przemocy ekonomicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 14:00
Przemoc domowa najczęściej kojarzy się z sińcami, ale ta fizyczna to tylko jeden ze sposobów znęcania się nad partnerką lub partnerem.
rozwiń zwiń