X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ramallah: ekshumacja ciała Jasera Arafata

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 06:59
Badanie szczątków byłego palestyńskiego przywódcy przeprowadzą biegli medycy z Francji, Szwajcarii i Rosji.
Audio
W tle mauzoleum byłego palestyńskiego prezydenta i przewodniczącego OWP Jasera Arafata w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu.
W tle mauzoleum byłego palestyńskiego prezydenta i przewodniczącego OWP Jasera Arafata w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu.Foto: EPA/JIM HOLLANDER

Decyzję o ekshumacji władze Autonomii Palestyńskiej podjęły po tym, jak pojawiły się podejrzenia, że legendarny palestyński przywódca mógł zostać otruty. Na odzieży zmarłego osiem lat temu we Francji Arafata znaleziono ślady radioaktywnego polonu.

Wśród Palestyńczyków sprawa wywołuje ogromne emocje, dlatego szczegóły trzymane są w tajemnicy, a mauzoleum, gdzie znajduje się grób Arafata od kilku dni jest zamknięte dla publiczności.

Wiadomo, że cała operacja może potrwać około 10 godzin. Specjaliści ze Szwajcarii mają najpierw wypompować z grobu powietrze, a dopiero potem trumna będzie mogła zostać otwarta.

Mauzoleum
Mauzoleum Jasera Arafata, fot. Wojciech Cegielski/Polskie Radio

Przez następnych 6 godzin francuscy lekarze będą pobierać próbki. Trafią one potem do trzech różnych laboratoriów w Szwajcarii, Rosji i we Francji. Wieczorem, po zakończeniu ekshumacji ciało Jasera Arafata ma zostać z powrotem złożone w grobie w czasie wojskowej ceremonii.

Według zapowiedzi palestyńskich władz, na miejscu nie będzie ani publiczności ani nawet najbliższej rodziny Jasera Arafata. Samo mauzoleum ma zostać ponownie otwarte dopiero w sobotę.

Dzisiejsza ekshumacja to najważniejszy temat rozmów na Zachodnim Brzegu. Ale mimo, iż Arafat wciąż jest tutaj legendą, nie wszystkim Palestyńczykom podoba się pomysł jego ekshumacji. Rami, mieszkaniec Ramallah mówi wysłannikowi Polskiego Radia, że jego zdaniem ekshumacja nie ma większego sensu. - Jeśli nawet wyniki będą pozytywne i naukowcy orzekną, że Arafat został zabity, to czy pozwiemy Izrael do międzynarodowych sądów? Dla mnie ważniejsze jest, żebyśmy mieli własne państwo, a dopiero potem możemy rozmawiać o naszych wewnętrznych sprawach - dodaje Rami.

Wątpliwości co do samej ekshumacji mają także naukowcy. Część z nich przypomina, że okres połowicznego rozkładu izotopu polonu znalezionego na ubraniach Arafata to zaledwie 4,5 miesiąca. Inni twierdzą, że po ośmiu latach od śmierci, nawet ciało Arafata nie nadaje się już do badań. Wyniki badań próbek pobranych z ciała przywódcy Organizacji Wyzwolenia Palestyny mają być znane za pół roku.

Jaser Arafat był najsłynniejszym palestyńskim przywódcą, pierwszym prezydentem Autonomii Palestyńskiej. W październiku 2004 roku poczuł się źle i został przewieziony do Francji. Dwa tygodnie później zmarł na atak serca, spowodowany niewyjaśnionym zatruciem krwi.

''IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otrucie Arafata kartą przetargową Palestyny?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 10:09
- Nie sądzę, by to Izrael wyciągał dziś sprawę śmierci Arafata. Podejrzenia o jego otrucie wiązałbym raczej z ujawnieniem przez BBC dokumentu, który sugeruje, że rząd Izraela chce pozbawić władzy prezydenta Autonomii - mówi dr Jan Bury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co spowodowało śmierć Arafata?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 07:00
- Ciekaw jestem czy kiedykolwiek dowiemy się, co tak naprawdę stało się z Jaserem Arafatem, na co choruje, na co umiera palestyński przywódca? Jeśli by się okazało, że był podtruty, to byłaby informacja dużego kalibru - zastanawiał się w listopadzie 2004 r., na kilka dni przed śmiercią palestyńskiego przywódcy, Roman Czejarek w programie ”Z pierwszej ręki”.
rozwiń zwiń