Zatonął statek. Na pokładzie było 11 Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:21
13 z 24 członków załogi Baltic Ace udało się uratować. Cztery osoby nie żyją. Siedem jest zaginionych. Do katastrofy doszło u wybrzeży Holandii, na Morzu Północnym.
Transportowiec Baltic Ace
Transportowiec Baltic AceFoto: PAP/EPA/HANS BLOMVLIET/SCHEEPVAARTNIEUWS.BLOGSPOT.COM

Los polskich członków załogi jednostki jest na razie nieznany. 10 Polaków pływających na Baltic Ace zatrudniono za pośrednictwem Agencji Morskiej Gdynia. Jedenasty zatrudniony Polak to kapitan jednego ze statków. Informacje te potwierdził IAR Wiesław Dietrich z Agencji.
Udało się uratować 13 marynarzy. Część z nich znaleziono na tratwach ratunkowych, skąd na ląd zabrały ich śmigłowce. Czterech trafiło do szpitali w Rotterdamie, siedmiu przewieziono śmigłowcem do placówki medycznej w Belgii, a dwoma zajęto się na jednostce, która ich uratowała. Są w szoku i cierpią na hipotermię.
Rzecznik straży przybrzeżnej Peter Verburg przyznał, że szanse, aby poszukiwane osoby przeżyły są niewielkie. - Nie wiemy, gdzie obecnie znajdują się zaginieni, czy są w wodzie, czy na tratwie ratunkowej - powiedział drugi rzecznik straży przybrzeżnej Marcel Oldenburger. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa odbywa się w trudnych warunkach pogodowych.
Samochodowiec Baltic Ace, płynący pod banderą Bahamów, zderzył się niedaleko portu w Rotterdamie (Holandia) z cypryjskim kontenerowcem Corvus J i zatonął. Do zderzenia doszło na ruchliwej trasie, gdzie pływa wiele statków handlowych. Baltic Ace zmierzał z Zeebrugge w Belgii do portu Kotka w Finlandii, Corvus J wypłynął ze szkockiego Grangemouth i zmierzał do Antwerpii w Belgii.
Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Brytyjskie służby meteorologiczne Met Office prognozowały wcześniej, że w miejscu zderzenia może pojawić się sztorm.

Służby portowe informują, że Baltic Ace zatonął na tyle daleko od portu w Rotterdamie, że nie zablokował podejścia do niego. To istotne, gdyż holenderski port to jeden z największych na świecie terminali przeładunkowych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Helikoptery RAF uratowały siedmiu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 11:50
Statek z polską załogą wpadł na skały podczas silnej wichury u wybrzeży Walii. Polacy zostali ewakuowani dwoma śmigłowcami około 1 w nocy lokalnego czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morze Ochockie: zaginął rosyjski statek ze złotem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:44
Jak przypomina agencja Interfax, na jego pokładzie było 11 osób. Trwająca ponad dobę akcja ratownicza na razie nie przyniosła rezultatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatonął statek ze złotem. Nurkowie zbadają wrak

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 06:51
W Rosji śledztwo w sprawie zatonięcia statku z rudą złota. Wrak odnaleziono kilka dni temu. Wciąż nie wiadomo co z załogą.
rozwiń zwiń