Kup cegiełkę, uratuj TR Warszawa Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:16
Spadkobiercy właścicieli kamienicy, w której mieści się teatr upomnieli się o lokal. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln zł, by zachować swoją siedzibę.
Dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna oraz aktorka Roma Gąsiorowska
Dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna oraz aktorka Roma GąsiorowskaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Zostań współwłaścicielem TR Warszawa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Europie - zachęca dyrektor instytucji Grzegorz Jarzyna.
Jarzyna tłumaczy, że siedziba przy Marszałkowskiej ma zostać wkrótce oddana spadkobiercom przedwojennych właścicieli, a plany budowy gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, w którym miała docelowo znaleźć się nowa siedziba TR Warszawa, ciągle są odkładane.
TR Warszawa grozi więc utrata budynku i sceny, dlatego Fundacja TR Warszawa, wspierająca TR od 2007 roku, organizuje publiczną akcję zbiórki pieniędzy pod nazwą "Kup sobie Teatr!". Akcja rozpocznie się 22 grudnia.
Głównym celem akcji jest zebranie środków finansowych na wykupienie obecnej siedziby i poprawienie zaplecza technicznego teatru poprzez zakup nowego sprzętu. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln złotych.
- Ponieważ miasto nie jest zainteresowane wykupem tego miejsca, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować przełamać tę patową sytuację, sami się zatroszczyć o nasze lokum. Po długich naradach postanowiliśmy, że odwołamy się do naszej publiczności i do ludzi, którzy wspierają nas, popierają nasze działania - mówi Jarzyna. Dodaje, że takie rozwiązanie jest na rękę zarówno miastu, jak i spadkobiercom.
Prezes Fundacji TR Warszawa Michał Goździk tłumaczy, że teatr można wesprzeć na kilka sposobów. Można kupić cegiełki sprzedawane w siedzibie TR Warszawa o nominałach: 50, 100, 200, 500, 1000 zł. Cegiełki będą też dystrybuowane w Delikatesach TR Esencja oraz w miejscach publicznych podczas wszelkich wydarzeń związanych z prowadzoną akcją.
Teatr będzie również prowadzić sprzedaż przedmiotów związanych z działalnością sceny, odbędzie się zbiórka publiczna do puszek, można też przekazywać darowizny w postaci wpłat pieniężnych na rachunek bankowy. W planach jest organizacja cyklicznych targów, koncertów promujących akcję, aukcji lub sprzedaży dzieł artystów związanych z TR Warszawa.
W dniu rozpoczęcia akcji, 22 grudnia o godz. 19. odbędzie się audycja "Lista osobista" radiowej Trójki emitowana na żywo z TR Warszawa. Autorski program Piotra Metza nadawany będzie ze sceny i widowni teatru. Aktorzy - jako postaci ze spektakli TR Warszawa, widzowie i zaproszeni goście prezentować będą swoją ulubioną muzykę z płyt winylowych przyniesionych na spektakl jako swój wkład w akcję. Stworzą one potem wystawioną na aukcję Kolekcję TR Warszawa.
TR Warszawa to od ponad 10 lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Teatr przyciąga najlepszych reżyserów, takich jak Grzegorz Jarzyna (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 roku również dyrektor naczelny), Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Rene Pollesch. TR Warszawa zapraszany jest na festiwale na całym świecie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cielecka: to teatr podejmuje najważniejsze dziś tematy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 10:04
- Przez ostatnie dwie dekady polscy twórcy teatralni nie próżnowali. Jesteśmy doceniani zagranicą – przekonywała aktorka Magdalena Cielecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warlikowski na 100. rocznicę powstania francuskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 09:36
Publiczność paryskiego Teatru des Champs Elysee obejrzy w poniedziałek wieczorem sztukę Krzysztofa Warlikowskiego "Medea".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie teatralne w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 14:53
W "Rozdrożach kultury" rozmawiać będziemy o książce uzupełniającej naszą niepełną wiedzę o historii teatrów warszawskich - ”Teatry Warszawy 1944-45”.
rozwiń zwiń