W. Brytania odtajnia: Falklandy, inwazja na Gibraltar

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 14:35
Brytyjskie archiwum państwowe odtajniło serię dokumentów na temat Wojny Falklandzkiej sprzed 30 lat.
Audio
Lotniskowiec HMS Invincible stanowił wraz lotniskowcem HMS Hermes trzon brytyjskich sił ekspedycyjnych które miały odzyskać Falklandy
Lotniskowiec HMS "Invincible" stanowił wraz lotniskowcem HMS "Hermes" trzon brytyjskich sił ekspedycyjnych które miały odzyskać FalklandyFoto: Wikimmedia Commons, domena publiczna

Wynika z nich między innymi, że inwazja wysp całkowicie zaskoczyła Brytyjczyków, a wojna z Argentyną postawiła na ostrzu noża stosunki Londynu z Waszyngtonem i Paryżem.

Odtajnione zeznania ówczesnej premier, Margaret Thatcher przed komisją Izby Gmin rzucają światło na całkowite nieprzygotowanie Londynu na ewentualność argentyńskiej inwazji. Pani Thatcher uważała, że argentyńska junta wojskowa nie posunie się do takiego - jak się wyraziła - "aktu głupoty". Przyznała też, że wysyłając flotę inwazyjną na Falklandy, nie wiedziała, czy Wielka Brytania zdoła odbić archipelag.

Dokumenty ujawniły ostre interwencje w Waszyngtonie, kiedy ówczesny sekretarz stanu, Alexander Haig chciał ostrzec Argentynę przed pierwszym celem Brytyjczyków - lądowaniem na wyspie Południowa Georgia, bronionej przez argentyński garnizon i okręt podwodny. Amerykanie chcieli w ten sposób dowieść swojej neutralności w konflikcie. Pani Thatcher odrzuciła też pomysł Waszyngtonu, aby po odbiciu Falklandów przekazać je amerykańskim i brazylijskim siłom rozjemczym.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Dokumenty wskazują na równie ostry spór z Francją, która była gotowa wysłać do Argentyny zakupione przez nią jeszcze przed inwazją rakiety Exocet. Argentyna posiadała wówczas tylko 3 te groźne rakiety. Dwie zatopiły brytyjski niszczyciel i statek z ładunkiem helikopterów.
Kolejnym ujawnionym teraz elementem kryzysu były potajemne przygotowania do spodziewanej inwazji hiszpańskiej na Gibraltar.

''to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o Falklandy. Gwiazda Hollywood zabrała głos

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 18:30
Zaostrza się konflikt Argentyny z Wielką Brytanią o Wyspy Falklandzkie, czy, jak określa je Argentyna, Malwiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Argentyna nie odpuszcza i walczy o Falklandy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 14:38
Ambasada Argentyny w Londynie wystosowała ostrzeżenia pod adresem kilku banków i innych instytucji zaangażowanych w finansowanie poszukiwań ropy wokół archipelagu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat temu wybuchła wojna o Falklandy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 21:03
W Wielkiej Brytanii upamiętniono 30. rocznicę wybuchu wojny o Wyspy Falklandzkie. Trwała ona 74 dni od inwazji argentyńskiej 2 kwietnia 1982 roku, do kapitulacji 10-tysięcznego garnizonu 14 czerwca.
rozwiń zwiń