X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Napady i porwania. Młodość Stalina na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 19:52
Do nakręcenia filmu zainspirowała reżysera Aleksieja Bałabanowa wydana niedawno w Rosji książka, którą napisał brytyjski historyk i pisarz Simon Sebag Montefiore.
Józef Stalin około 1915 roku
Józef Stalin około 1915 rokuFoto: Wikipedia/PD

Dzieło o młodości tyrana, znane w Polsce pod tytułem "Stalin. Młode lata despoty", oparł na nowych dokumentach, do których dotarł w Archiwach Państwowych Gruzji.

Najprawdopodobniej film będzie się zaczynał od sceny napadu na należący do Banku Państwowego Imperium Rosyjskiego pojazd z pieniędzmi w centrum Tyflisu (dzisiaj - Tbilisi). Zorganizował go w czerwcu 1907 roku 29-letni Józef (Iosif) Dżugaszwili. Jego banda zdetonowała kilka bomb i zrabowała  250 tys. rubli (około 4 mln dolarów według ówczesnego kursu). Większość tej kwoty została później przesłana za granicę do dyspozycji Włodzimierza Lenina.

Jak zauważył w swojej książce Montefiore, napad w Tyflisie to zaledwie epizod w całej serii bolszewickich akcji. Ludzie Stalina zdobywali też pieniądze na rewolucję dzięki porwaniom ludzi i wymuszeniom haraczy.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

53-letni Bałabanow uważany jest za jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów. Popularność przyniosły mu filmy "Brat" (1997) i "Brat 2" (2000). W ostatnich latach bardzo dobre recenzje zebrały m.in. "Ładunek 200" (2007) i "Palacz" (2010).

PAP, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miedwiediew potępił Stalina i wywołał burzę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 17:11
Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Józef Stalin i władze ZSRR prowadziły "wojnę z własnym narodem”, co jest "najcięższym przestępstwem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzienie za próbę spryskania Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:05
Białoruski opozycjonista Raman Wasiljeu spędzi w więzieniu 15 dni. Usiłował oblać pomnik wodza rewolucji w Mińsku walerianą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy komuniści chcą zmienić Wołgograd w Stalingrad

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:23
Giennadij Ziuganow zaapelował o to podczas uroczystości 70 rocznicy bitwy pod Stalingradem, które odbywały się w salach Dumy Państwowej. Dawny Stalingrad to dziś Wołgograd.
rozwiń zwiń