X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Niech żyją” ptaki!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 17:53
Czy w Polsce przestaną ginąć ptaki? Owszem – jeżeli nie będzie ich już na liście zwierząt łownych. Tego właśnie chcą ekolodzy i dlatego powołali do życia kampanię pod hasłem „Niech żyją”!
Kuropatwa
KuropatwaFoto: Marek Szczepanek/Wikipedia, lic. CC

Organizatorów kampanii jest kilku (w tym Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!) i wszyscy oni złożą w ministerstwie środowiska wnioski o wykreślenie z listy zwierząt łownych ptaków. A jest na tej liście aż 13 gatunków ptaków – między innymi, kuropatwa, bażant, kaczka krzyżówka czy gołąb grzywacz.

Zdaniem organizatorów kampanii „Niech żyją”, dla zabijania zakwalifikowanych do zwierząt łownych ptaków nie ma żadnego uzasadnienia. Twierdzą też, że podobnie bezsensowna jest przeprowadzana przez myśliwych „kontrola” populacji akurat tych ptaków. Jednocześnie przyznają, że metoda ta, stosowana wobec innych gatunków pozwala, na przykład, zapobiegać szkodom, jakie wyrządzają one rolnikom. – Dzikie ptaki w każdej fazie życia spotykają swych wrogów naturalnych, nie ma więc potrzeby, aby ich liczebność kontrolowali ludzie – przekonuje Arkadiusz Glaas, prawnik z kampanii „Niech żyją”.

Glaas podkreśla, że podczas trwania polowań na gatunki ptaków zaliczone do łownych giną nie tylko one, lecz także przedstawiciele gatunków chronionych. – Polskie prawo każe strzelać do ptaków o świcie, w nocy i o zmierzchu. Tak naprawdę nie strzela się wówczas do ptaka, lecz do szybko umykającego cienia. W takich warunkach łatwo o pomyłkę – uważa Glaas. Zwraca też uwagę na olbrzymią ilość ołowiu, jaką zużywa się podczas polowania. – „Jedna kaczka – jedna paczka”, jak mówią myśliwi. Chodzi, rzecz jasna o paczkę nabojów – mówi Glaas. – Poza tym, nie jest prawdą, że do polowań zmusza ludzi bieda. Ptaki zabijają ci, których stać na broń mysliwską.

Zdaniem prof. Ewy Symonides, ekologa i byłej przewodniczącej Państwowej Rady Ochrony Przyrody, z polowaniami na ptaki wyjątkowo trudno walczyć. – Myśliwi są grupą zwartą i silną, która w dużym stopniu wpływa na decyzje polityków. Warto jednak kierować energię myśliwych na kontrolę populacji zbyt ekspansywnych obcych gatunków ptaków, które mogą zagrozić naszym rodzimym gatunkom – uważa prof. Symonides.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za niszczenie przyrody będzie można pójść do więzienia na 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 11:30
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska. W ustawie wprowadzono ostrzejsze niż dotąd sankcje za niszczenie przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy może mieć swojego jerzyka" - Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 10:00
Środa, 15 czerwca, godzina 18.15, Program 3. Towarzystwo ochrony ptaków Bocian prowadzi program ochrony jerzyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto mieć swojego jerzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:00
W związku z rozwojem nowoczesnego budownictwa jerzykom zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. Tymczasem dość łatwo jest zachęcić te niezwykłe ptaki do zamieszkania np. w naszym oknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do parków powrócą popielate wiewiórki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 11:00
Co najmniej 150 popielic wypuszczą przyrodnicy w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym w ciągu najbliższych trzech lat. Liczą, że pozwoli to stworzyć w zachodniej Polsce kolejne stanowisko tego zagrożonego gatunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pozyskiwanie gazu łupkowego jest groźne dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 15:21
- Metoda hydraulicznego szczelinowania, przy pomocy której wydobywa się gaz łupkowy, jest dobrze opracowana i opanowana - mówi dr Piotr Kasza, ekspert z Instytutu Nafty i Gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń