Afera Colloseum. Były właściciel skazany

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:20
6 lat więzienia, 400 tys. zł grzywny i obowiązek naprawienia szkody w wysokości 54 mln zł przewiduje prawomocny już wyrok dla b. właściciela Colloseum Józefa Jędrucha.
Sędzia Sądu Apelacyjnego Mirosław Ziaja (2P) odczytuje wyrok w sprawie Colloseum, 11 bm. w Katowicach.
Sędzia Sądu Apelacyjnego Mirosław Ziaja (2P) odczytuje wyrok w sprawie Colloseum, 11 bm. w Katowicach.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Razem z 10 innymi osobami odpowiadał za wyłudzenia na kwotę ponad 400 mln zł.

Orzeczenie zapadło przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, który rozpoznawał odwołania od wyroku z I instancji.

Poza orzeczeniem kary pozbawienia wolności i kar finansowych sąd apelacyjny zakazał Jędruchowi zajmowania stanowisk w spółkach prawa handlowego na 10 lat.

Wyrok jest nieco łagodniejszy niż w pierwszej instancji - sąd okręgowy skazał Jędrucha (sąd zgodził się na podawanie jego nazwiska) na osiem lat więzienia i 720 tys. zł grzywny.

Z ustaleń śledztwa wynika, że większość z 430 mln zł została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Poza Jędruchem - oskarżonym m.in. o wyłudzenie 385 mln zł - przed sądem apelacyjnym odpowiadało 10 osób. Oskarżone były przede wszystkim o oszustwa bądź niegospodarność, a także utrudnianie kontroli skarbowej i śledztwa oraz uszczuplenia podatkowe.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Zobacz więcej na temat: Katowice POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jędruch musi oddać 55 mln zł. "Będziemy się odwoływać od wyroku"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 11:20
Były właściciel Colloseum Józef Jędruch, skazany na osiem lat więzienia za oszustwa, zapowiada, że zaskarży wyrok katowickiego sądu. W trwającym ponad pięć lat procesie Jędruch był głównym oskarżonym w sprawie wyłudzeń na kwotę 430 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpadł po 10 latach. Odpowie za oszustwa Colloseum

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:36
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali byłego wiceprezesa spółki Colloseum, Piotra W. Był on poszukiwany od 2002 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukrywał się 10 lat. Wraca afera Colloseum

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:18
Były wiceprezes konsorcjum Colloseum Piotr W. stanie przed sądem. Katowicka prokuratura okręgowa zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia.
rozwiń zwiń