Rewolucja w dostępie do muzyki. Spotify w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 09:14
Spotify daje możliwość słuchania legalnie całych płyt bez ściągania ich na dysk komputera. W bazie programu jest 20 mln plików, każdego dnia zasoby powiększają się o kolejne 20 tys.
Audio
Rewolucja w dostępie do muzyki. Spotify w Polsce
Foto: sxc.hu/public domain

Przemysław Pluta ze Spotify Polska powiedział, że w Szwecji, skąd pochodzi program i gdzie piractwo komputerowe było ogromnym problemem, udało się zmienić podejście miłośników muzyki. Statystyki pokazują, że zyski tamtejszej branży muzycznej wzrosły. Jednocześnie, piractwo muzyczne w sieci zmniejszyło się o 25 procent. W Polsce działają już dwa podobne programy. Zarówno francuski Deezer jak i norweski WiMP dysponują podobną bazą plików.
Szef muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Zegler uważa, że usługi streamingowe mogą być zagrożeniem dla radia. To dobra propozycja dla słuchaczy, którzy mają sprecyzowane gusta muzyczne. Jednak radio - jak podkreśla Zegler - oferuje znacznie więcej. Dziennikarz muzyczny opowie słuchaczom, w jakich okolicznościach powstał wysłuchany chwilę wcześniej utwór lub jakąś inną związaną z nim anegdotę.
Dyrektor programowy stacji muzycznej RBL.TV Michał Figurski uważa, że tego typu programy są swego rodzaju fast foodami. Tutaj pełna władza należy do słuchacza, co trochę jest dla niego przerażające, bo przeciętny słuchacz jest skazany na masowy gust. Figurski zaznacza jednak, że takie usługi dają też większe możliwości dotarcia do słuchacza artystom mniej znanym.
Szacuje się, że na świecie jest 500 mln internautów, którzy ściągają nielegalnie muzykę z sieci. W Polsce ma być ich 9 mln.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hakerzy wykradli niepublikowane utwory Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 12:37
Łupem hakerów padło ponad 50 tys. plików muzycznych wartych około 160 mln funtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ściągaj kulturę legalnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:00
Potrzebujesz ściągnąć film czy utwór muzyczny? Zrób to legalnie. Nie odbieraj chleba artystom. Dowiedz się skąd możesz pobierać pliki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie piraćmy! Ściągając coś nielegalnie okradamy kogoś

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 10:30
Nielegalne ściągnięcie utworu muzycznego można porównać do sytuacji, kiedy wchodzimy do czyjegoś mieszkania, otwieramy szafę, bierzemy coś z niej i wychodzimy – mówił Robert Sroczyński ze Stowarzyszenia DJ Union, współpracującego z Legalną Kulturą i ZAiKS-em.
rozwiń zwiń