X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy w Strasburgu: Katyń to zbrodnia wojenna!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 10:22
- Trybunał ma prawo badać zbrodnię katyńską, bo tego wymaga ochrona fundamentalnych wartości konwencji praw człowieka - stwierdzili prawnicy krewnych ofiar NKWD.
Katyń. Tablice ku czci pomordowanych polskich wojskowych i policjantów
Katyń. Tablice ku czci pomordowanych polskich wojskowych i policjantówFoto: R. Małkiewicz/PR

Zobacz serwis specjalny - Katyń >>>

W Trybunale w Strasburgu przed jego Wielką Izbą trwa rozprawa publiczna w sprawie skargi katyńskiej. - Zbrodnia katyńska to zbrodnia wojenna. Wyjątkowa, masowa zbrodnia NKWD na prawie 22 tysiącach polskich obywateli w 1940 r., która pozwala Trybunałowi zbadać skargę ze względu na potrzebę zapewnienia, że gwarancje i założycielskie wartości Europejskiej Konwencji Praw Człowieka są chronione w rzeczywisty i skuteczny sposób - przekonywał współautor argumentacji prawnej przedłożonej Trybunałowi prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

W ten sposób polski prawnik odpowiedział na jedno z zasadniczych pytań Trybunału dotyczącego kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej. Brzmi ono: Czy masowy mord na polskich jeńcach można scharakteryzować jako zbrodnię wojenną? Pozytywna odpowiedź na to pytanie może przekonać sędziów, że mają prawo ocenić, czy Rosja dochowała obowiązku wyjaśnienia zbrodni katyńskiej i czy naruszyła art. 2 konwencji praw człowieka.

Rząd Rosji broni się w Trybunale twierdząc, że nie ma on prawa badać rosyjskiego śledztwa katyńskiego z lat 1990-2004, m.in. dlatego, że do zbrodni katyńskiej doszło 10 lat przed pojawieniem się konwencji, czyli prawa, na podstawie którego orzekają strasburscy sędziowie. Rosyjskie władze argumentują też, że ich śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej rozpoczęło się osiem lat przed 5 maja 1998 r., gdy Federacja Rosyjska ratyfikowała konwencję.

Polski prawnik zwrócił też uwagę Wielkiej Izbie na orzecznictwo Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka, który zajmuje się skargami obywateli państw Ameryki Łacińskiej oraz USA i Kanady. Trybunał ten - jak podkreślał - wydawał wyroki dotyczące zbrodni popełnionych jeszcze przed powołaniem Międzyamerykańskiej Konwencji Praw Człowieka. Kamiński przekonywał, że Trybunał w Strasburgu może zachować się podobnie w sprawie Katynia.

''PAP/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: Katyń to nie sprawa Trybunału w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:20
Rosjanie twierdzą, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie może zajmować się skargą krewnych ofiar NKWD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnesty International dołącza do skargi katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 19:22
Dopóki pełna prawda o zbrodni katyńskiej nie będzie odkryta, władze Rosji muszą w świetle prawa międzynarodowego zbadać wszystkie jej okoliczności - czytamy w oświadczeniu AI
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny katyńskie się nie poddają. Kolejne wysłuchanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:18
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w środę po raz kolejny wysłucha stron w sprawie Katynia - przypomina "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń