Podręczniki za "prezenty". Korupcja w oświacie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 19:25
Najczęściej do szkół lub dyrektorów trafiały netbooki, laptopy, komputery stacjonarne i tablice interaktywne - informuje "Rzeczpospolita".
Szkoła
SzkołaFoto: PAP/Marcin Bielecki

W niektórych przypadkach cena przekazywanego przez wydawnictwa sprzętu sięgała kilkunastu tys. zł.

Ponad 1 tys. umów, w których dyrektorzy szkół za "prezenty" zobowiązywali się do korzystania z podręczników określonego wydawcy,  zebrała Fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska-Polska Bez Korupcji.

Zebrane materiały fundacja przekazała do resortu edukacji, Najwyższej Izby Kontroli, a w ponad 30 przypadkach najbardziej bulwersujących umów zostały także skierowane zawiadomienia do prokuratury. -W dziesięciu przypadkach śledczy podjęli sprawę - poinformował prezes fundacji Mateusz Górowski.

Zareagowały też kuratoria oświaty - lubelskie i opolskie wystosowały ostre komunikaty do dyrektorów; śląskie przeprowadzi kontrole w szkołach. Podobny audyt zapowiedział także kurator małopolski i podkarpacki. Z kolei władze Kołobrzegu zakazały szkołom przyjmowania sprzętu elektronicznego od wydawców.

PAP, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

NIK: słabe wyniki w szkole, bo brak nadzoru

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 08:30
W co czwartej szkole lub gimnazjum wyniki były gorsze niż rok wcześniej – raportuje NIK po badaniu roku szkolnego 2009/2010. I wiąże to z bardzo słabym nadzorem pedagogicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w wymiarze sprawiedliwości? Wznowiono śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:02
Gdańska prokuratura poprowadzi wznowione śledztwo w sprawie rzekomej korupcji w wymiarze sprawiedliwości oraz powoływania się na wpływy w Sądzie Najwyższym - podała Prokuratura Generalna.
rozwiń zwiń