Warszawa: rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali przed Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 20:22
Protestujący złożyli petycję w sprawie uznania za pracę stałej opieki nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji.
Audio
  • Iwona Hartwih, prezes stowarzyszenia "Mam przyszłość” (IAR)
Warszawa: rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali przed Sejmem
Foto: Memasa/Wikimedia Commons/CC

- Chcemy, by opieka nad takim dzieckiem uznana została za pracę i była wynagradzana jak praca - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Kuby i prezes stowarzyszenia "Mam przyszłość", które zorganizowało manifestację.
- Zasiłek, który dostają rodzice nie zabezpiecza finansowo dziecka na wypadek ich śmierci. Nie zabezpiecza też opiekuna na wypadek śmierci dziecka, bo nie pracując zawodowo nie jest w stanie płacić składek emerytalnych - wyjaśniła.
Wśród protestujących był Henryk Szczepański z Puław. Szczepański jest ojcem dziecka, które urodziło się z wadami okołoporodowymi (ma niedrożność przewodu pokarmowego, obustronny rozszczep podniebienia). Dziecka - jak tłumaczy - nie chce przyjąć żadne przedszkole.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci liczyli na spotkanie z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Do spotkania jednak nie doszło. - W ciągu dwóch tygodni zostanie ustalony jego termin - poinformował IAR Szczepański, powołując się na informacje uzyskane z sekretariatu marszałek Sejmu.
Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują obecnie 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego. Nie był on waloryzowany od 9 lat. Tym, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się dzieckiem, przysługuje 620 złotych zasiłku, od którego odprowadzana jest jeszcze składka rentowo-emerytalna. Koszt pobytu dziecka niepełnosprawnego w specjalistycznej placówce opiekuńczej wynosi od 4 do 6 tys. złotych. Pokrywa go samorząd.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczelnia musi pomóc niepełnosprawnym studentom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:33
Od paźdzernika 2012 wszystkie uczelnie w Polsce zobligowane są by wszystkim studentom zapewnić pełne warunki kształcenia. To bardzo ważny przepis przede wszystkim dla studentów z niepełnosprawnościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rodziców: pieluchy i strzykawki przed Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 11:00
Uznania 24-godzinnej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny za pracę i podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do najniższej krajowej domagają się rodzice dzieci niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń