X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:59
Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek.
Audio
  • Kardynał protodiakon, Francuz Jean Louis Tauran: Mamy papieża. Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Jorge Mario, Kardynała Świętego Rzymskiego Kościoła, Bergoglio, który przybrał sobie imię Franciszka
Jorge Mario Bergoglio - Franciszek I
Jorge Mario Bergoglio - Franciszek IFoto: PAP/EPA/MICHAEL KAPPELERW oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Kardynałowie wybierają papieża. Relacja w Jedynce >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

 

Zapraszamy do śledzenie relacji z wydarzeń w Watykanie!

00.46

Wybór Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową to wielkie zaskoczenie nie tylko dla wiernych, ale także samych jezuitów. - Nazwisko nowego papieża nie powinno być jednak nowością dla wiernych - stwierdził ojciec Józef Polak.

00.15

Argentyńczycy tłumnie wyszli na ulice Buenos Aires.

fot.
fot. PAP/EPA/Enrique García Medina

00.01

Kardynał Bergoglio jest w swoim kraju postacią niezwykle popularną - podkreśla ambasador Polski w Argentynie Jacek Bazański. Jak wyjaśnia, nowy papież znany jest ze swojej skromności i potrzeby kontaktu z prostym człowiekiem

23.45

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner pogratulowała nowemu papieżowi, którym został arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, i życzyła mu "owocnej pracy duszpasterskiej".

Czytaj więcej >>>

23.38

Franciszkanie z klasztoru w Asyżu ucieszyli się z wyboru kardynała Jorge Maria Bergoglia na papieża, ale są też zachwyceni tym, że jako pierwszy Ojciec Święty wybrał on imię Franciszek.

Czytaj więcej >>>

23.25

- To niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów - tak wybór Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża skomentował ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu.

Czytaj więcej >>>

23.12

Rosyjska Cerkiew prawosławna z radością powitała wybór nowego papieża. O zakończeniu konklawe poinformowały wszystkie rosyjskie media.

Czytaj więcej >>>

22.56

Poseł PO John Godson na Facebooku zamieścił zdjęcie z nowym papieżem.

fot.
fot. Facebook

22.43

- Papież Franciszek jest otwarty na współczesny świat i każdego człowieka, także o odmiennych poglądach. Taka jest duchowość jezuicka - podkreślił jezuita o. Marek Blaza.

22.29

Wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża to znak odnowy Kościoła - mówi IAR Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

22.18

Wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na przywódcę Kościoła katolickiego ma historyczny wymiar. Tak amerykańskie media komentują decyzję konklawe, które wybrało nowego papieża.

Czytaj więcej >>>

22.14

Barack Obama przekazał nowemu papieżowi życzenia w imieniu własnym i pierwszej damy USA. Amerykański prezydent wyraził radość z powodu wyboru przywódcy kościoła katolickiego z Ameryki Łacińskiej.

Czytaj więcej >>>

22.08

Wierni na Placu św. Piotra.

fot.
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

22.03

- Papież na czas kryzysu - tak o nowym papieżu Franciszku I mówi redaktor naczelny "Frondy" Tomasz Terlikowski.

Czytaj więcej >>>

21.54

- Papież Franciszek jest człowiekiem niezwykle pokornym i skromnym, o głębokiej duchowości - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Przypomniał, że kard. Jorge Mario Bergoglio nominował Jan Paweł II.

Czytaj więcej >>>

21.48

fot.
fot. EPA/VALDRIN XHEMAJ

21.46

Bronisław Komorowski przesłał na ręce papieża Franciszka depeszę gratulacyjną. W imieniu swoim i wszystkich Polaków, prezydent gratuluje kardynałowi Bergoglio i zaprasza go do złożenia wizyty w naszym kraju.

Czytaj więcej >>>

21.35

- Wybór Jorge Maria Bergoglia na papieża to miła niespodzianka, to pierwszy papież jezuita, pierwszy papież z Argentyny, pierwszy spoza Europy - komentuje profesor Thomas Groome z katolickiego Boston College.

21.31

Nowy papież Franciszek spotka się wkrótce z Benedyktem XVI. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Franciszek rozmawiał już telefonicznie z emerytowanym papieżem.

21.18

fot.
fot. PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

21.14

Kardynał Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym jezuitą, który został papieżem. Ten wybór to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat - powiedział publicysta, jezuita o. Wacław Oszajca.

Czytaj więcej >>>

21.02

Jorge Mario Bergoglio. Sylwetka nowego papieża >>>

20.53

Wybór kard. Jorge Maria Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - powiedział PAP bp Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele.

Czytaj więcej >>>

20.41

Pierwszy twitt nowego papieża!

fot.
fot. Twitter

20.34

"Bracia i siostry, dobry wieczór" - takie były pierwsze słowa nowego papieża. Franciszek ma 76 lat, był do tej pory arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

20.28

W Krakowie wybór nowego papieża obwieścił dzwon "Zygmunt", którego dźwięk rozbrzmiewa w szczególnie ważnych dla Polski i świata momentach.

Czytaj więcej >>>

20.19

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio - Franciszek I.

fot.
fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

20.13

Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek. Ogłoszono to właśnie w Watykanie.

19.58

Tuż po swym wyborze 19 kwietnia 2005 roku Benedykt XVI jeszcze przed wyjściem na balkon Bazyliki Świętego Piotra zszedł do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie zmarłego 17 dni wcześniej Jana Pawła II - podała w środę Ansa.

19.55

Wierni trzymają flagi swoich krajów. Wśród nich widać wiele biało-czerwonych. Wielu ludzi na placu wyraża przekonanie, że następcą Benedykta XVI będzie kardynał Angelo Scola.

19.46

Eksperci uważają, że nowym papieżem zostanie biskup Mediolanu Angelo Scola.

Czytaj więcej >>>

19.32

Już tysiące ludzi z całego świata wiwatują na placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na nowego papieża, który pojawi się na balkonie bazyliki watykańskiej. Tłumy rzymian i turystów biegną w kierunku placu.

19.16

Zabiły dzwony w Watykanie!

fot.
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

19.06

Wybrano papieża! Z komina nad Kaplicą Sykstyńską unosi się biały dym.

18.40

Obecne konklawe jest już dłuższe od poprzedniego z 2005 roku. W Kaplicy Sykstyńskiej najprawdopodobniej przeprowadzono już czwarte głosowanie. Wszystko wskazuje na to, że nie przyniosło ono rezultatu. Teraz prawdopodobnie trwa piąte głosowanie.

17.57

Z komina na Kaplicy Sykstyńskiej nie wydobywa sie dym, to może oznaczać, że czwarte głosowanie podczas konklawe również nie wyłoniło nowego papieża.

17.40
Być może jeszcze dziś wieczorem usłyszymy słynne zdanie "Habemus papam". Zgodnie ze zwyczajem kandydat zaraz po otrzymaniu odpowiedniej liczby głosów jest pytany o to czy chce zostać papieżem. Jeżeli się zgadza, bardzo szybko przejmuje władze w Kościele - mówi Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

17.30

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

17.22

Dominikanin Paweł Krupa twierdzi, że wybór papieża musi potrwać. Dlatego dyrektora Instytutu Tomistycznego nie dziwi ponowne pojawienie się czarnego dymu nad Kaplicą Sykstyńską. Duchowny przekonywał na antenie Polskiego Radia 24, że media oddają inny charakter wyborów głowy Kościoła. W rzeczywistości jest on bowiem pomyślany jako skromny i spokojny.

17.04
Stanisław Zakroczymski z Klubu Inteligencji Katolickiej twierdzi, że młodzież potrzebuje papieża charyzmatycznego. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że to zbliżyłoby młodych ludzi do Kościoła.

16.51

Tłumy ludzi z całego świata oczekują w deszczu na placu Świętego Piotra na dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej, obwieszczający wynik kolejnego głosowania na konklawe.

Czytaj więcej >>>

fot.
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

16.32

W Watykanie trwa wybór nowego papieża. Kardynałowie, biorący udział w konklawe, po przerwie na obiad powrócili do Kaplicy Sykstyńskiej i przystąpią do kolejnego głosowania.

Czytaj więcej >>>

15.51

O tym, że kardynałowie wybrali nowego papieża, świat dowie się, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym. Czarny będzie znakiem braku porozumienia. Jak się robi dym?

Czytaj więcej >>>

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

15.29

Wśród tłumów wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra w Rzymie jest wielu Polaków. Przychodzą rodacy mieszkający i pracujący we Włoszech, ale też grupy osób, które przybyły z Polski specjalnie na konklawe. Przeważają ludzie młodzi, którzy nie wyobrażają sobie aby ich nie było w Watykanie podczas tak ważnego wydarzenia.

15.02

- Na razie nie ma powodów do paniki - tak fakt, że w dwóch pierwszych wtorkowych głosowaniach kardynałowie nie wybrali nowego papieża komentuje dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Czytaj więcej >>>

14.46

Emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo, nie zamierza wziąć udziału we mszy inaugurującej pontyfikat jego następcy - powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

14.37

fot.
fot. PAP/EPA/ANDREA SOLERO

14.29

"Good job"- to jedno z podziękowań dla emerytowanego papieża Benedykta XVI. Znajdzie się ono obok tysiąca innych wpisów, wierszy, zdjęć i rysunków najmłodszych. Mowa o księdze pamiątkowej dla Benedykta XVI, która była wystawiona na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Czytaj więcej >>>

14.07

Benedykt XVI z uwagą śledzi konklawe. Taką informację przekazał ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej. Jak powiedział, we wtorek po południu w Kaplicy Sykstyńskiej spotkał się z osobistym sekretarzem emerytowanego papieża, arcybiskupem Georgiem Gaensweinem.

Czytaj więcej >>>

13:30

Kardynałowie podczas konklawe spędzają noce w skromnym domu świętej Marty. Czytaj więcej >>>

13:00

Posiłki dla kardynałów przygotowują te same osoby, które na co dzień dbają o żywienie mieszkańców Pałacu Apostolskiego. Zakonnice czy osoby świeckie odpowiedzialne za kardynalskie obiady tuż przed konklawe złożyły przysięgę, że dochowają tajemnicy i zachowają dla siebie wszystko to, co związane jest z przebiegiem konklawe.
W przeszłości podczas konklawe wprowadzano zakaz podawania kardynałom takich posiłków, w których można byłoby przemycać karteczki z sugestiami. Chodzi na przykład o jabłka czy pomidory.

12:30

Po obiedzie i odpoczynku w watykańskim Domu Świętej Marty 115 elektorów powróci do Kaplicy Sykstyńskiej o godzinie 16. Do pierwszego z dwóch popołudniowych głosowań przystąpią pół godziny później.
Podczas gdy niektórzy watykaniści spodziewają się białego dymu, obwieszczającego wybór biskupa Rzymu w środę wieczorem, wyrażane są też przypuszczenia, że nastąpi to w czwartek.

/

fot. PAP/Radek Pietruszka

 

11:56

Pielgrzymi
Pielgrzymi z Polski z flagami narodowymi i szalikami na placu św. Piotra w Watykanie, fot. PAP/Radek Pietruszka


11:46

Czarny dym nad Kaplicą Sykstyńską. Oznacza to że w porannych głosowaniach nie udało się wybrać papieża.

Czarny
Czarny dym na dachu Kaplic Sykstyńskiej

Wierni
Wierni czekający na sygnał z konklawe, screen z relacji wideo portalu Radia Watykańskiego

Czarny
Czarny dym po porannych głosowaniach: screen z relacji wideo portalu Radia Watykańskiego


11:00

Czy papież Jan Paweł II będzie ostatnim papieżem, który na swojej funkcji trwał do końca? Takie przypuszczenie przedłożył jeden z publicystów goszczących w "Komentatorach" w Trójce - Jerzy Domański. Piotr Gabryel jest zdania, że tak być nie powinno, bo wówczas były to jeszcze jeden urząd "z tego świata".

10:30

Prawopodobnie właśnie trwa drugie głosowanie tego konklawe >>>

09:53

115 kardynałów elektorów weszło w środę po porannej mszy do Kaplicy Sykstyńskiej. W ciągu około trzech godzin przeprowadzą dwa głosowania.
Gdyby wyboru papieża dokonano już w pierwszym porannym głosowaniu, to biały dym nad Kaplicą Sykstyńską może pojawić się między godz. 10.30 a 11. Po drugim głosowaniu dym - biały lub czarny - będzie widać około południa.

09:25

Głosowanie to skomplikowana procedura. Teoretycznie, głosowanie na konklawe może trwać wiele dni, bez końca. O tym, jak przebiega, można przeczytać tutaj:
Jak wygląda głosowanie na konklawe? >>>>

/


09:00

Bardzo ciekawe byłoby dla mnie, gdyby papieżem został wybrany kardynał spoza Europy, na przykład z Ameryki Południowej lub Północnej. To byłby pierwszy taki przypadek w dziejach papiestwa. Byłoby ukłonem pod adresem tamych społeczności - mówił w Trójce rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch.

Rozmowa z ks. Józefem Klochem w "Salonie politycznym Trójki" >>>

08: 20

Pokój
Pokój Łez. Przygotowane ubrania w trzech rozmiarach. widać czerwoną sofę fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Pokój Łez: to niewielkie pomieszczenie przy Kaplicy Sykstyńskiej, w którym papież będzie się przygotowywał do pierwszego spotkania z wiernymi na placu świętego Piotra.

Skąd nazwa? Nowi papieże po wyborze przeżywało silne emocje. Wielu z nich płakało po wyborze ze wzruszenia. Tam również nowy biskup Rzymu ubiera się w przygotowane dla niego szaty.

Pokój
Pokój Łez, PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/H


07:40
W konklawe bierze udział 115 purpuratów. A wśród kardynałów-elektorów jest czterech Polaków. Dwaj z nich - Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko mieszkają w Rzymie, a pozostali dwaj to arcybiskupi Warszawy i Krakowa - Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz.

Kardynał
Kardynał Zenon Grocholewski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Kardynał
Kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Stanisław Ryłko, fot. PAP/Radek Pietruszka
Kardynał
Kardynał Stanisław Dziwisz, fot. PAP/Radek Pietruszka

07:15

Eksperci przewidują, że obecne konklawe może potrwać 3-4 dni. Oznaczałoby to, że czarny dym, sygnał nieudanego głosowania, zobaczymy jeszcze co najmniej kilka razy.


07:00

Jak wygląda dzień kardynałów? W tym momencie kardynałowie właśnie jedzą śniadanie.

Watykan przedstawił oficjalny program na środę. Pobudka wcześnie rano 6.30 a 7.30.  Po godzinie 8 udadzą się do Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim na mszę, która zakończy się o 9.15.

O 9.30 purpuraci wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej na dwa głosowania, które mają trwać do południa. Dwa następne rozpoczną się, po obiedzie i odpoczynku, o godz. 16.

06:40

Watykan poinformował głodnych informacji obserwatorów konklawe, jakie menu przewidział dla swoich kardynałów-elektorów.
Posiłki w watykańskim hotelu są proste. Dobrano specjalne menu, by zadowolić przybyszów z pięciu kontynentów.  We wtorek Domu Świętej Marty we wtorek wieczorem mieli do wyboru klasyczny makaron z sosem pomidorowym i zupę jarzynową.

Były również różne warzywa i sery. Przypomina się, że podczas poprzedniego konklawe w 2005 roku serwowano też cebulę, która bardzo smakowała kardynałowi Josephowi Ratzingerowi.

06:25

Na plac św. Piotra przyszły we wtorek wieczorem setki ludzi. Wynik głosowania obserwował m.in. były premier Włoch Romano Prodi (C).

Fot.
Fot. PAP.EPAMASSIMO PERCOSSI

06:15

Wierni zgromadzeni na placu św. Piotra mogą dziś aż cztery razy oglądać dym wydobywający się z komina Kaplicy Sykstyńskiej. Ustawiono duże ekrany, które pokazują z bliska, jaki znak przekazało tym razem konklawe.

Ekran
Ekran na placu św. Piotra, pokazujący dym wydobywający się z komina Kaplicy Sykstyńskiej, PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Tak wyglądał czarny dym z komina po pierwszym głosowaniu kardynałów:

Czarny
Czarny dym nad dachem Kaplicy Sykstyńskiej, fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

 

 

IAR/agkm

Jan Paweł II w Radiach Wolności >>>

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wygląda wybór papieża? Może trwać bez końca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 11:46
77 głosów potrzebnych będzie do wyboru papieża podczas konklawe, w którym udział bierze 115 elektorów. Samo głosowanie to skomplikowany rytuał. Oddane kartki nawleka się na nić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto nowym papieżem? Bukmacherzy mają faworyta konklawe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 17:24
Włoski kardynał Angelo Scola jest najczęściej typowany jako przyszły papież u bukmacherów: brytyjskiego William Hill i irlandzkiego Paddy Power.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konklawe: to on zastąpi Benedykta XVI? Ma już 50 głosów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 18:05
Według włoskiej prasy oraz bukmacherów kardynał Angelo Scola jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia stanowiska na Tronie Piotrowym w Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny dym nad Watykanem. Co dalej? [plan konklawe]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 21:40
Czarny dym uniósł się we wtorek przed godziną 20 z komina nad Kaplicą Sykstyńską po pierwszym głosowaniu na rozpoczętym tego dnia konklawe.
rozwiń zwiń