Franciszek, nowy papież z Argentyny [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 22:00
Papież Franciszek, kardynał z Argentyny, został wybrany nowym papieżem. Jest pierwszym papieżem spoza Europy.
Audio
  • Plany papieża Franciszka na najbliższe dni: relacja Marka Lehnerta (IAR)
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio. Kim jest nowy papież i co oznacza jego wybór dla Kościoła? Zapraszmy do śledzenia relacji, w której przedstawiamy najnowsze komentarze i reakcje na wybór głowy Kościoła.

06:00

Franciszek czy Franciszek I? Wątpliwości rozwiawł wieczorem w rozmowie z dziennikarzami rzecznik Watykanu Federico Lombardi. Według niego nowy papież będzie posługiwał się jedynie imieniem Franciszek (bez numeracji). - Franciszkiem I stanie się, gdy będzie papież Franciszek II - dodał rzecznik.

06:10

Jakie plany ma papież Franciszek na najbliższe dni?

Nowo wybrany  papież odwiedzi w czwartek prywatnie bazylikę Matki Bożej - Santa Maria Maggiore.

O 17.00 jego następca odprawi mszę dla uczestników konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, która była widownią jego wyboru.

W piątek przed południem w Sali Klementyńskiej spotka się z wszystkimi członkami kolegium kardynalskiego, a w sobotę o 11.00 przyjmie pracowników mediów. W niedzielę w południe przewodniczyć będzie po raz pierwszy modlitwie Anioł Pański.

Inauguracja pontyfikatu 265. następcy św. Piotra odbędzie się we wtorek 19 marca, uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła

Plany papieża Franciszka na najbliższe dnia >>>

06:20

Nowy papież ma wkrótce spotkać się z Benedyktem XVI. Wybierze się do niego do Castel Gandolfo - zapowiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Poinformował też, że papież Franciszek rozmawiał telefonicznie ze swoim poprzednikiem, zaraz po swoim wyborze.

06:30

Wiadomo już, na czyją cześć wybrał imię papież Franciszek.

Metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan powiedział dziennikarzom w Rzymie, że od nowego papieża kardynałowie usłyszeli zaraz po konklawe, że imię wybrał na cześć świętego Franciszka z Asyżu.

06:35

Do spotkania papieża Franciszka z Benedyktem XVI dojdzie w czwartek -  tak mówi metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan.

06: 40
Buenos Aires, Argentyńczycy świętują wybór papieża z ich kraju

Buenos
Buenos Aires, Argentyńczycy świętują wybór papieża, fot. PAP/EPA/JAVIER BRUSCO

06:50

Franciszek to pierwszy papieża spoza kontynentu europejskiego. Na jego wybór zareagowali przywódcy państw Ameryki Łacińskiej. Przemówienie wygłosiła prezydent Argentyny. Cristina Fernandez, zamieściła też wpis na Twitterze. Gratulacje na Twitterze złożył prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto. Gratulują Rafael Correa, prezydent Ekwadoru, prezydent Chile Sebastian Pinera.

Ameryka Łacińska cieszy się z wyboru Argentyńczyka >>>

/

07:10

W swoisty sposób zareagował tymczasowy prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro. Zasugerował za to, że zmarły niedawno prezydent  Hugo Chavez "pomógł, stojąc ramię w ramię z Chrystusem, w wyborze kardynała z Ameryki Łacińskiej".

07:20

"Z wielką radością pragnę przekazać Waszej Świątobliwości w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz moim własnym najszczersze gratulacje z okazji wyboru na Tron Piotrowy"- napisał w depeszy do nowego papieża premier Donald Tusk.
Szef polskiego rządu życzy Franciszkowi, by pełniona przez Niego posługa "przyniosła wszystkim ludziom obfite owoce duchowe oraz przyczyniła się do pomnażania dobra, miłości i pokoju".

Donald Tusk pogratulował nowemu papieżowi Franciszkowi >>>

07:30

Kolega papieża ze studiów, Juan Eduardo García Huidobro, profesor teologii i filozofii na jezuickim Uniwersytecie Alberto Hurtado w Santiago de Chile, jest nieco zdziwiony wyborem. - Po pierwsze mówiło się, że był on już blisko wygranej przy poprzednim konklawe. Po drugie, rezygnacja Benedykta XVI była jasnym znakiem, że na tym stanowisku potrzebuje się kogoś silnego, również fizycznie, kogoś młodszego. Dlatego wybór mnie zaskoczył, bo nie spełnia tego oczekiwania - powiedział.

07:40

Metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan ujawnił dziennikarzom, że do spotkania Franciszka z Benedyktem dojdzie w czwartek.

07:50

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przewiduje, że Franciszek będzie papieżem dialogu >>>

08:37

Papież pojechał pomodlić się do bazyliki Santa Maria Maggiore

/

PAP/EPA/CLAUDIO
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

08:40

Sługa wierny powołaniu, odwołujący się do modlitwy. Tak nowego papieża widzi prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. Podkreślił, że wzywał on do służby ubogim.

Wezwał, by wzorem nowego papieża przestrzegać sprawiedliwego podziału dóbr w Polsce. Nawiązał do bardzo wysokich premii wypłaconych ostatnio kilku osobom z budżetu państwa (pracownikom spółki PL2012).

Prymas Józef Kowalczyk o papieżu Franciszku >>>

Prymas Józef Kowalczyk krytykuje wysokie premie:napychanie kieszeni kosztem innyych >>>

Prymas
Prymas Polski Józef Kowalczyk, fot.  prymaspolski.pl

09:20

Gość "Salonu politycznego Trójki" ojciec Stanisław Tasiemski, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej: fakt, że nowy papież wybrał imię Franciszek świadczy o tym, że ludzie ubodzy mają duże znaczenie dla Kościoła. >>>>

09:25

Objęcie Tronu Piotrowego przez kardynała Bergoglio komentatorzy niemieccy nazywają znakiem nowego początku.
W komentarzu pt. „Wszystko jest możliwe” dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreśla, że to pierwszy papież spoza Europy od czasów antyku, pierwszy w historii z Ameryki Łacińskiej, pierwszy jezuita na Tronie Piotrowym. Jak czytamy, papież od razu odniósł się do symboliki nowego początku, wybierając sobie imię otwierające nowy rozdział w historii papiestwa.
Gazeta dodaje, że kardynał Bergoglio nie był wymieniany wśród faworytów przed konklawe, ale nie był postacią nieznaną. W 2005 roku uchodził za jednego z najpoważniejszy kandydatów na następce Jana Pawła II.

09:37

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung” zwraca z kolei uwagę na życiorys papieża. Jako kardynał Buenos Aires unikał przepychu, opiekował się biednymi, od limuzyny wolał autobus. Papież uchodzi za człowieka obozu reform i prezentuje pokorę.

Jednak jego rola w czasach wojskowej dyktatury w Argentynie i ostre wypowiedzi na temat związków homoseksualnych powodują, że jest postacią kontrowersyjną - ocenia "Sueddeutsche Zeitung”.

09:50

Franciszek odwiedził rano rzymską bazylikę Matki Bożej Większej. Pragnienie złożenia wizyty znajdującej się tam ikonie patronki Rzymu papież wyraził na zakończenie pierwszego wystąpienia z balkonu Bazyliki Watykańskiej wczoraj wieczorem. - Jutro chcę pójść pomodlić się do Madonny, by opiekowała się całym Rzymem - powiedział papież.

Przed opuszczeniem kościoła Franciszek odśpiewał z obecnymi Salve Regina. Wizyta miała charakter ściśle prywatny. Przyjazd Franciszka zauważyły dzieci z pobliskiej szkoły, które pozdrowiły go z okna. Papieżowi towarzyszyła niewielka grupa osób, w tym osobisty sekretarz poprzednika, arcybiskup Georg Gaenswein.

Papież pojechał pomodlić się przed patronką Rzymu >>>>

Papież
Papież Franciszek pozdrawia wiernych, wychodząc z bazyliki Santa Maria Maggiore.Poszedł tam prywatnie, by się pomodlić, PAP/EPA/CIRO FUSCO

10:20

Czy papież Franciszek opanuje kurię rzymską?  - Kuria rzymska to dwór monarszy. Krytykowana jest m.in. za sprawę Banku Watykańskiego. A kardynałowie Tarcisio Bertone i Angelo Sodano będą chcieli odgrywać dawną rolę – komentował w Trójce Roman Imielski.

Stanisław Janecki:  Mam wrażenie, że będzie to pozytywny rodzaj „pontyfikatu ludowego”, nie głębokiego teologicznego jak w wypadku Benedykta XVI, tylko radosnego latynoskiego. Wcale nie będzie to pontyfikat antyintelektualny – bo papież jest człowiekiem gruntownie wykształconym.

Imielski pytał też, jak papież z Argentyny da sobie radę z problemem z kościołem w Azji. W Chinach funkcjonuje podziemny kościół katolicki i ten podziemny.

10:30

"Rewolucja u świętego Piotra, nowy Kościół papieża Franciszka" - to nagłówki na pierwszej stronie czwartkowego wydania włoskiego dziennika "La Repubblica". Decyzję konklawe gazeta interpretuje jako dowód "buntu" przeciwko Kurii Rzymskiej i jej klęskę.
- Papież z zaskoczenia, przybyły niemal z końca świata, by powiedzieć "dość" włoskim intrygom i szantażom Kurii oraz paraliżowi zarządzania, które osłabiły sędziwego Benedykta XVI do tego stopnia, że ustąpił - pisze redaktor naczelny rzymskiej gazety Ezio Mauro.
Według niego Jorge Mario Bergoglio jest papieżem, na którego "Kościół przygotowywał się od dawna". W ten sposób przypomniał, że na poprzednim konklawe w 2005 roku to właśnie argentyński kardynał był najsilniejszym rywalem Josepha Ratzingera.
W innym miejscu dziennik dodaje, że Bergoglio miał 8 lat na to, by przemyśleć wybór swego imienia, bo w kwietniu 2005 przegrał tylko z niemieckim kardynałem.

10:40

"La Repubblica" opisuje frakcje  Kośćiele. Zaznacza, że przegrała "partia rzymska" i kardynałowie kurialni.  - Wygrali tak zwani reformatorzy, a z nimi wielka część kardynałów spoza Europy, z Amerykanami na czele - stwierdza dziennik.

Gazeta pisze też wielokrotnie o wielkim zaskoczeniu, jakim jest ta decyzja kardynałów-elektorów.
Gazeta wyraża też opinię, że zapowiedzią tego, co się wydarzy, były poprzedzające konklawe kongregacje kardynałów w Watykanie, podczas których wielu z nich wystąpiło przeciwko "korupcji" Kurii Rzymskiej. W jej ocenie to również porażka frakcji włoskiej, najsilniejszej w Kaplicy Sykstyńskiej. Także uważany za faworyta kardynał Angelo Scola "zapłacił" za to, że wielu Włochów współpracowało z najbardziej krytykowanym kardynałem Tarcisio Bertone.

Zdjęcie
Zdjęcie kardynała Angelo Scoli, PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

10: 53
Włoska "La Repubblica" pisze też o "spektakularnej gafie" Konferencji Episkopatu Włoch, która zdążyła już nawet złożyć życzenia kardynałowi Scoli...

10:56

Prezydent Rosji liczy na dobrą współpracę Moskwy z Watykanem. W liście gratulacyjnym do papieża Franciszka Władimir Putin odwołał się do wspólnych wartości chrześcijańskich.

11:00

Papież w brytyjskiej prasie. Lewicujący "The Guardian" przywołuje postać św.Franciszka, znanego z kazania do ptaków i zwraca uwagę na rybitwę, która przysiadła na kominie nad kaplicą sykstyńską w dniu wyboru papieża Franciszka. Dziennik przypomina, że święty, który wyrzekł się luksusu i bogactw to dobry patron dla byłego arcybiskupa Buenos Aires, który nie zamieszkał w arcybiskupim pałacu, a przed konklawe powstrzymywał katolików z Argentyny przed wydatkiem na wyjazd do Rzymu, prosząc by raczej złożyli datki na biednych.

Czytaj więcej >>>>

Ptak
Ptak na kominie Kaplicy Sykstyńskiej, fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

"Daily Telegraph" - gazeta konserwatywna i zainteresowana sprawami wiary - pisze, że latynoskie pochodzenie pomoże nowemu papieżowi kierować Kościołem, którego ciężar demograficzny wyrażnie przesunął się poza Europę. Ostrzega jednak, aby nie spodziewać się radykalnych zmian - kapłaństwa kobiet, akceptacji mniejszości seksualnych, zniesienia celibatu kleru.

11:20

Niemcy zadowoleni, ale też i zaskoczeni. Znaleźli związki papieża z Niemcami.

Przewodniczący Episkopatu Niemiec arcybiskup Robert Zollitsch powiedział, że jest zachwycony wyborem kardynała Bergoglio. Jak stwierdził, to dobry sygnał dla Kościoła na świecie, ale też w samych Niemczech, bo papież jest z tym krajem związany - zna Niemcy z własnego doświadczenia i mówi po niemiecku. W latach osiemdziesiątych kardynał Bergoglio spędził w Niemczech kilka miesięcy pracując na doktoratem.

Niemieccy hierarchowie nie ukrywają jednak, że wybór kardynała Jorge Bergoglio był dla nich zaskoczeniem. - Nieco inaczej wyobrażałem sobie przebieg konklawe - przyznał arcybiskup Kolonii Joachim Meisner.

11:36

Prezydent Rosji liczy na dobrą współpracę Moskwy z Watykanem. W liście gratulacyjnym do papieża Franciszka Władimir Putin odwołał się do "wspólnych wartości chrześcijańskich".

11:41

Poza skrajną lewicą wybór Franciszka na nowego papieża jest dobrze przyjęty nad Sekwaną, we Francji. Dla sekretarza generalnego Episkopatu Francji, biskupa Podvin, wybór na papieża duchownego "z drugiego krańca świata" jest bardzo pozytywnym sygnałem. Czeka on na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Przywódca Frontu Lewicowego Jean-Luc Melenchon, stwierdził, że wybór nowego papieża "nie jest dobrym znakiem dla postępowych sił w Ameryce Południowej i dla rządzącej tam w wielu krajach lewicy".

12:07

Ukraina ma nadzieję na szczególną papieską opiekę. Nowy papież Franciszek jest wychowankiem ukraińskiego księdza Stepana Czmila i dobrze zna Ukraiński Kościół Greckokatolicki - oświadczył zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup Światosław Szewczuk.
- Obecny papież, będąc jeszcze studentem szkoły salezjanów, każdego ranka, póki jeszcze wszyscy chłopcy spali, posługiwał do mszy odprawianej przez ojca Czmila. Dobrze zna nasz obrządek i nawet pamięta naszą liturgię - wspomina Światosław, który wcześniej pracował w Argentynie, skąd pochodzi papież Franciszek.
Arcybiskup wyraził nadzieję, że ze względu na związki z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim papież będzie się nim szczególnie opiekował.

12:20

Kardynał
Kardynał Stanisław Dziwisz (P) na uroczystej mszy świętej "pro eligendo Papa" w intencji wyboru papieża, PAP/Radek Pietruszka

Kardynał Stanisław Dziwisz o papieżu: Widzę wiosnę Kościoła (...). W imieniu Franciszek zawiera się cały program pontyfikatu.

Kardynałowie Dziwisz i Nycz zamierzają jutro zaprosić papieża do Polski. Miałby przyjechać na 1050-lecie chrztu Polski. W tym też czasie chcą zorganizować w Polsce Światowy Dzień Młodzieży.

12:40

Kardynał Stanisław Dziwisz: papież Franciszek jest człowiekiem Jana Pawła II, był z nim mocno związany. Jest przekonany, że "nie odmówi nam" organizacji Światowego Dnia Młodzieży.

13:00

Kardynał Stanisław Dziwisz bardzo dobrze ocenia nowego papieża. Według Dziwisza jest prostym, zwyczajnym, zdecydowanym człowiekiem z charyzmą.

Kardynałowie Dziwisz i Nycz zaproszą jutro papieża do Polski >>>

/

13:10

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w zaplanowanej na 19 marca mszy inauguracyjnej papieża Franciszka. Natomiast premier nie pojedzie do Rzymu.

13:20

Wybór przez niego imienia powitali z nieopisaną radością franciszkanie z Asyżu. Mają oni nadzieję, że celem jednej z pierwszych podróży nowego papieża we Włoszech będzie właśnie miasto Biedaczyny.

13:28

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wezmą udział w mszy inauguracyjnej nowego papieża Franciszka we wtorek w Rzymie.
Nowemu papieżowi pogratulowało wielu światowych przywódców, m.in.: prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także prezydent Francji Francois Hollande i brytyjski premier David Cameron oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. W imieniu UE gratulacje przekazali we wspólnym liście Barroso i Van Rompuy; gratulacje przesłał też szef PE Martin Schulz.

13:43

Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta -  rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi (po raz kolejny) rozwiał w czwartek wszelkie wąptliwości co do imienia nowego biskupa Rzymu. - Imię to ma ewidentnie wymiar ewangeliczny - dodał rzecznik na konferencji prasowej.
Potwierdził przedstawioną wcześniej przez kardynałów relację, że wracając po konklawe do Domu Świętej Marty na kolację nowy papież powiedział do nich: "Niech Bóg wam przebaczy". Podkreślił, że do watykańskiego hotelu nowy papież wracał z innymi purpuratami mikrobusem i nie skorzystał z podstawionej limuzyny.
Ponadto ks. Lombardi ujawnił, że w czwartek rano Franciszek w domu duchowieństwa w centrum Rzymu, do którego pojechał po swe bagaże, zapłacił rachunek za nocleg.

13:59

 "Z kraju i ze świata": o juncie wojskowej i o tym, czy papież miał z nią związki? Mieczysław Ikonowicz (dziennikarz) mówi, że dyktatura w Argentynie była krwawa, zginęły tysiące ludzi. Obecny papież według niego - uratował dwóch jezuitów.

- (…) Dwaj jezuici nie przeżyliby, gdyby nie jego (papieża) wstawiennictwo. Obaj wyjechali. Prawdopodobnie musiał kluczyć i negocjować. To jest znane polskim biskupom z dawniejszych czasów.  Musiał chronić Kościół, być może nie prowadząc frontalnej walki z juntą – rozważał publicysta. Ocenia, że skutecznie ochronił dwóch jezuitów.

Wcześniej pojawiały się oskarżenia, że Begoglio owym wóm zakonnikom nie pomógł. Jorge Bergoglio zapewniał, że to nieprawdziwe zarzuty.

14:20

W siedzibie prezydent Argentyny wiadomość o wyborze nowego papieża wywołała zdziwienie, a nawet niezadowolenie - piszą w czwartek lokalne media i przypominają, że Jorge Mario Bergoglio jako głowa argentyńskiego Kościoła często krytykował politykę Kirchnerów.
Dziennik "La Nacion", powołując się na oficjalne źródła, pisze, że lewicowa prezydent Cristina Fernandez de Kirchner, która wiadomość z Watykanu usłyszała w swojej siedzibie Casa Rosada, była "oszołomiona". "Nie mogła ukryć niezadowolenia oraz zdziwienia z powodu wyboru" argentyńskiego kardynała na biskupa Rzymu - dodaje gazeta.
"Nie może być!", "Nie mogliśmy mieć większego pecha!" - mieli wykrzykiwać urzędnicy w Casa Rosada.

14:40

Polscy biskupi napisali do nowego papieża list. Ksiądz Józef Kloch, Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski, mówi o nowym Ojcu Świętym, że to argentyński Wojtyła. Podkreśla jego skromność i szacunek dla każdego człowieka.

15:00

Jest nadzieja na wizytę nowego papieża w Polsce. Rzecznik prasowy Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że dzięki wielkiej postaci Jana Pawła II Polska cieszy się uznaniem Kościoła powszechnego i może liczyć na wizytę Franciszka.

Czytaj więcej>>>

15:23

Tymczasem Organizacja Współpracy Islamskiej, grupująca 57 państw, wyraziła nadzieję na poprawę relacji między chrześcijanami a muzułmanami podczas pontyfikatu papieża Franciszka.

W komunikacie gratulacyjnym wystosowanym do nowego papieża, sekretarz generalny OWI Ekmeleddin Ihsanoglu wyraził "żywą nadzieję, że relacje między islamem i chrześcijaństwem staną się serdeczne i będzie je cechować szczera przyjaźń". 

15:55

- Nowy papież będzie szczególną uwagę poświęcał ludziom ubogim i wykluczonym - tak uważa Lech Miodek, wykładowca Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Znawca kultury Ameryki Południowej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że właśnie walka o ubogich charakteryzowała pracę duszpasterską kardynała Jorge Bergoglio w Argentynie.

Rzeźba
Rzeźba piaskowa nowo wybranego papieża Franciszka w indyjskim mieście Puri. Fot.: PAP/EPA/STR

16:25

Wybrany w środę papież przyjął imię Franciszek; niektóre media - także Radio Watykańskie - dodają do imienia liczebnik. Niesłusznie - ogłosił rzecznik Watykanu. Językoznawcy wyjaśnili, która forma jest poprawna.

- Nie będzie nadużyciem, jeśli się użyje imienia "Franciszek I", właściwie powinno się go używać, bo jest pierwszy. Ale o ile nie będzie następcy, można używać imienia Franciszek - powiedział przewodniczący zespołu języka religijnego Rady Języka Polskiego ks. prof. Wiesław Przyczyna.

- Apetyczniej, ciekawiej byłoby mówić "Franciszek", póki nie ma jego następcy. O pierwszej wojnie światowej też do czasu mówiono "wojna światowa" - zauważył z kolei językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. - Chyba powoli przyjmuje się używać imienia "Franciszek", bez "pierwszy" i tę formę bym rekomendował - dodał. 

16:44

Polscy kardynałowie chcą zaprosić nowego papieża do Polski. Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, którzy uczestniczyli w zakończonym w środę konklawe zapowiedzieli, że w piątek w czasie spotkania z papieżem Franciszkiem zaproponują mu, by odwiedził Polskę w 2015 lub 2016 roku. 

16.59

Szef rządu pytany o wczorajszą decyzję Kolegium Kardynałów przyznał, że był zaskoczony wyborem, bo nowy papież nie był w gronie faworytów. Donald Tusk dodał, że był poruszony, gdy Franciszek przywitał się wczoraj z wiernymi na placu Świętego Piotra słowami "Dobry wieczór".

Czytaj więcej >>>

17.14

Nowy papież będzie szczególną uwagę poświęcał ludziom ubogim i wykluczonym. Uważa tak Lech Miodek wykładowca Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej >>>

17.20

Po raz pierwszy papieżem został jezuita. Zważywszy na to, jaką rolę odegrał ten zakon w historii Kościoła, ale też ze względu na jego skomplikowane, czasem złe, relacje ze Stolicą Apostolską, wybór ten jest bardzo ciekawy - pisze w czwartek "Le Figaro".

17.23

fot.
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

17.27

Papież Franciszek wezwał, by budować świat na Chrystusie i jego krzyżu. Nowy papież przewodniczy właśnie pierwszej Mszy św. po wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej.

17.51

Obserwatorzy podkreślają, że nowy papież jest osobą skromną i stawiającą się blisko zwykłego człowieka. Takim pamięta go jego rodak argentyński jezuita Hugo Gulierno Ortiz, obecnie kierownik sekcji hiszpańskojęzycznej Radia Watykańskiego.

18.15

Papież Franciszek wezwał, by budować świat na Chrystusie i jego krzyżu. Nowy papież przewodniczył w Kaplicy Sykstyńskiej pierwszej Mszy św. po wyborze na Stolicę Piotrową.

Czytaj więcej >>>

18.34

Dzień po swym wyborze papież Franciszek zapewnił rzymską wspólnotę żydowską o swej gotowości dokonania postępu we wzajemnych relacjach. Zaprosił głównego rabina Wiecznego Miasta na mszę inaugurującą jego pontyfikat 19 marca.

18.52

fot.
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

19.24

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w czwartek wyraził nadzieję, że również przy papieżu Franciszku współpraca między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim będzie się rozwijać w duchu braterskiej miłości i wzajemnego zrozumienia.

19.33

W rekordowym tempie - w ciągu kilkunastu godzin od konklawe - w Rzymie, zwłaszcza w rejonie placu Świętego Piotra pojawiły się w czwartek rano dewocjonalia i pamiątki z wizerunkiem nowego papieża Franciszka. Kupić można obrazki i różańce z jego portretem.

19.36

Pamiątki z wizerunkiem nowego papieża.

fot.
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

19.51

- W posłudze tego papieża nie będzie dużo słów, ale będą one pełne silnego przekazu - mówił w Trójce ksiądz dr Stefan Moszoro-Dąbrowski, członek Prałatury Personalnej Opus Dei.

Czytaj więcej >>>

20.12

Nowy papież przyjął imię na cześć Franciszka z Asyżu. Informację taką potwierdzili polskim dziennikarzom metropolita krakowski Stanisław Dziwisz oraz warszawski Kazimierz Nycz, którzy uczestniczyli w zakończonym już konklawe.

20.24

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w czwartek skierował na ręce papieża Franciszka depeszę z gratulacjami w związku z wyborem na ten urząd.

20.39

We Francji pojawiły się pytania o przeszłość obecnego papieża w czasach, gdy w Argentynie rządziła junta. Chodzi o jego postawę wobec prześladowań duchownych.

Czytaj więcej >>>

21.06

Duchowni chorwaccy przypominają o związkach nowo wybranego papieża z ich krajem i całym regionem. Kardynałowie z Chorwacji i Bośni, którzy brali udział w konklawe, uważają, iż wybór Argentyńczyka świadczy o tym, że w Kościele katolickim "nie ma cudzoziemców".

21.20

fot.
fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

21.27

Na izraelskich ulicach nie mówi się dużo o wyborze papieża. Nie jest to też pierwsza, ani jedna z pierwszych informacji w mediach. Jednak społeczność żydowska nie ukrywa radości z tego, że nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio.

Czytaj więcej >>>

21.42

Papież Franciszek zaproszony na uroczystości 1150 rocznicy przybycia na Morawy świętych Cyryla i Metodego. Mają się one odbyć w lipcu w bazylice na Velehradzie. Zaproszenie przekazał papieżowi Franciszkowi podczas krótkiej rozmowy w Kaplicy Sykstyńskiej prymas Czech, kardynał Dominik Duka.

22.03

Papież Franciszek daje kolejne dowody swojej skromności. Nowy następca świętego Piotra nie zakłada jak dotąd papieskich czerwonych butów, ale zwykłe czarne. Rano osobiście zapłacił rachunek za hotel, w którym mieszkał do czasu konklawe.

Czytaj więcej >>>

PAP/IAR/agkm, mr,aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franciszek I: kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:52
Nowy papież Franciszek I rozpoczął swoje przemówienie od modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI. Udzielił wiernym błogosławieństwa ”Urbi et orbi”. Witany był z olbrzymim entuzjazmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bergoglio. Pierwszy jezuita, który został papieżem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 21:42
- Wybór kardynała Bergoglio to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat - powiedział publicysta, jezuita o. Wacław Oszajca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy papież Franciszek jest dla wszystkich zagadką

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:06
Argentyński kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na nowego papieża. Przybrał imię Franciszka. Ale do działalności którego Franciszka zamierza nawiązywać? I czy w Kościele będzie zmiana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Watykanu: jestem w całkowitym szoku!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:49
- To niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów - tak wybór Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża skomentował ks. Federico Lombardi.
rozwiń zwiń