Kazanie papieża Franciszka: tkliwość nie jest cechą słabych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 10:30
Jeśli nie troszczymy się o stworzenia i braci, powstaje miejsce dla zniszczenia. We wszystkich epokach nie brak Herodów, którzy niszczą - mówił Franciszek podczas kazania. Wzywał do troski o siebie i o innych.
Audio
  • Papież Franciszek: jesteśmy stróżami stworzenia i innych ludzi
  • Inauguracja Franciszka: relacja Marka Lehnerta (IAR)
  • Kazanie papieża Franciszka: relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: EPA/CLAUDIO PERI

Papież powiedział, że trzeba szanować wszystkie stworzenia Boże i środowisko, w którym żyjemy. Wzywał do troski o każdą osobę: przede wszystkim o starszych, dzieci, o tych którzy są najbardziej delikatni. - W gruncie rzeczy, wszystko jest powierzone trosce człowieka (....). Jeśli nie troszczymy się o stworzenia i braci, powstaje miejsce dla zniszczenia. We wszystkich epokach nie brak Herodów, którzy niszczą, obrzydzają twarz człowieka - mówił Franciszek.

Zwracając się do "możnych tego świata" powiedział, że trzeba być stróżem stworzenia, bliźniego i środowiska. - Nienawiść, zawiść, wyniosłość brudzą życie. Trzeba też troszczyć się o nasze serca. To stamtąd wypływają złe i dobre zamiary. Te, które budują i te, które niszczą. Nie bójmy się dobroci i czułości - mówił papież. Zaznaczył też, że również cechą męskości jest czułość, a przykładem tego jest święty Józef. - Tkliwość to nie cecha słabego. Wyraża siłę ducha, zdolność bycia uważnym, współczucia, otwarcia na drugich i kochania - powiedział papież.

Franciszek mówił o słowach Jezusa do Piotra i o naturze władzy, jaka została przekazana głowie Kościoła. Według niego, potrójne zapytanie ”czy mnie kochasz" to wezwanie do służby. – Nie zapominajmy, że największą władzą jest służba. Również papież, aby pełnić władzę, musi starać się pełnić posługę z krzyża, pokorną, jak święty Józef – powiedział Franciszek.

Papież stwierdził, że na ”niebie pełnym chmur" trzeba widzieć światło, być silnym w nadziei i wbrew nadziei. – Musimy dawać nadzieję – powiedział.

Papież przed rozpoczęciem pozdrowił emerytowanego papieża. Przypomniał, że 19 marca przypada święto Józefa-Oblubieńca, a więc również imieniny papieża Benedykta XVI - Josepha Ratzingera.

agkm

Msza inauguracyjna Franciszka: relacja na żywo >>>>

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Papież otwarty na dialog wie, że nie ma monopolu na prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:40
- Przekazujmy młodym, że Kościół jest jak wino. Im starszy, tym lepszy - zaapelował papież do kardynałów. Co jeszcze Franciszek zaproponuje młodym wiernym i co oni sami oczekują od biskupa Rzymu? Sprawdziliśmy w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek w Polsce? Nycz: dostał zaproszenie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 13:28
Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz zaprosili papieża Franciszka do Polski. Stało się to podczas przedpołudniowego spotkania z purpuratami w Sali Klementyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek do kardynałów: dzielcie się mądrością!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 13:44
W dwa dni po wyborze nowy papież spotkał się w z purpuratami, którzy uczestniczyli w konklawe, ale także z tymi, którzy z powodu podeszłego wieku nie mogli już brać udziału w głosowaniu.
rozwiń zwiń