X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Kociołek: nie wiedziałem o rozkazach użycia broni

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 15:20
W procesie grudnia 1970 były wicepremier PRL oskarżony jest o udział w kierowaniu masakrą gdyńskich robotników.
Audio
  • Kociołek: nie wiedziałem o blokadzie stoczni, nie wiedziałem o rozkazach użycia broni, (IAR)
Stanisław Kociołek w sądzie
Stanisław Kociołek w sądzieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prokuratura zarzuca mu, że miał wiedzieć o rozkazie użycia broni, a mimo to apelował do robotników o powrót do stoczni. W efekcie doszło masakry. Na przystanku kolejki zgineło13 osób; było wielu rannych.

79-letni Kociołek zaprzecza stawianym mu zarzutom. W piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie wygłosił ostatnie słowo w procesie.

Podkreślał, że przemawiając 16 grudnia 1970 roku w lokalnych mediach nie miał pojęcia, że wojsko i milicja blokują stocznię gdyńską i mogą użyć broni. Jak zaznaczył, te decyzje podjęto bez jego wiedzy, na naradzie kierowanej przez Zenona Kliszkę i generała Bolesława Chochę.

- W opinii publicznej utrwaliło się przeświadczenie, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między moim wystąpieniem a ofiarami śmiertelnymi pod stocznią - powiedział Kociołek. Dodał, że to przeświadczenie ma "wymiar oskarżycielski". Przywołał m.in. słynną "Balladę o Janku Wiśniewskim" z 1970 r. (ze słowami: "Krwawy Kociołek to kat Trójmiasta").

Prokuratura zarzuca też Kociołkowi, że brał udział w powołanym przez władze sztabie lokalnym, który kierował działaniami wojska i milicji. Okarżony dowodził  przed sądem, że sztab nie podejmował żadnych decyzji. Jak podkreślał, w aktach nie ma żadnego dokumentu, który świadczyłby, że sztab był kierowniczą strukturą dowodzenia.

Proces ws. masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku toczy się od połowy lat 90. Z kilkunastu osób, wśród których był również Wojciech Jaruzelski, do dzisiaj na ławie oskarżonych zostało trzech - Stanisław Kociołek, oraz wojskowi Mirosław W. i Bolesław F. Prokurator domaga się dla wszystkich po 8 lat więzienia. Wyrok w tej sprawie usłyszymy 9 kwietnia.

Zobacz serwis specjalny "Grudzień 1970">>>

W grudniu 1970 r. władze PRL ogłosiły drastyczne podwyżki cen żywności. Wywołało to demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych. Od 14 do 19 grudnia 1970 r. - według historyków - w ulicznych starciach udział wzięło nawet kilkadziesiąt tys. osób. Do spacyfikowania protestów władze wykorzystały ok. 27 tys. żołnierzy oraz 9 tys. milicjantów i funkcjonariuszy SB.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Proces ws. Grudnia '70: obrońca Kociołka chce uniewinnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 16:37
Uniewinnienia domaga się obrońca byłego wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, jednego z trzech oskarżonych o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r
rozwiń zwiń