MSZ przyznało fundacji 1,4 mln zł. PiS zawiadamia CBA

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:23
Polityk PiS Marcin Mastalerek ma zawiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przyznania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotacji MSZ na współpracę z Polonią.
Audio
  • Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Mastalerek o zawiadomieniu CBA (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

"Super Express", w poniedziałkowym wydaniu, napisał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotację w wysokości 1,4 mln zł z puli środków przeznaczonych na projekt "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą". Według gazety fundacja została zarejestrowana półtora miesiąca przed rozpoczęciem przetargu na przyznanie środków, a jej prezesem jest znajomy doradcy wiceministra spraw zagranicznych Janusza Ciska.
Poseł PiS Marcin Mastalerek przypomniał, że niedawno MSZ przejęło od Senatu całość finansowania pomocy dla organizacji polonijnych. - Dziś chciałbym zapytać publicznie szefa MSZ Radosława Sikorskiego: po co było przenosić pomoc z Senatu do MSZ? Czy po to, by osoby związane z urzędnikami MSZ mogły wygrywać takie intratne konkursy warte 1,4 mln zł? - pytał Mastalerek.
Polityk PiS powiedział, że jeszcze w poniedziałek złoży zawiadomienie do CBA. - Mam nadzieję, że zostanie to jak najszybciej wyjaśnione, bo sprawa jest w najwyższym stopniu podejrzana, jeżeli pieniądze publiczne, które są rozdzielane w konkursie, trafiają do fundacji, która powstała półtora miesiąca przed konkursem - powiedział.
W piśmie Mastalerka adresowanym do szefa CBA Pawła Wojtunika czytamy: "Zwracam się do pana (...), aby korzystając z przysługujących panu z mocy ustawy o CBA uprawnień, przeprowadził pan odpowiednie działania w przedstawionej sprawie, które pozwoliłyby wyjaśnić, czy nie doszło w opisanej sytuacji do popełnienia przestępstwa".
Od 2012 roku - decyzją Sejmu - środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 roku dysponował Senat, zostały przekazane Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Pod koniec stycznia MSZ ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu na dotacje dla organizacji pozarządowych na współpracę z Polonią.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA zatrzymało wysokiej rangi wojskowego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 19:53
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali szefa oddziału wychowawczego w Dowództwie Sił Powietrznych płk Zbigniewa S.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doniesienia do CBA na ministerstwo finansów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 17:16
Doniesienie złożył Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który twierdzi, że resort mógł popełnić przestępstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrola CBA w Ministerstwie Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:40
Kontrola dotyczy decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych oraz rozporządzania mieniem, w związku z wydawaniem środków na zakup usług i sprzętu teleinformatycznego.
rozwiń zwiń