Pierwsza nominacja papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 14:51
Buenos Aires - po dwóch tygodniach od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża - ma nowego arcybiskupa. Pierwsza nominacja papieża Franciszka dotyczyła właśnie jego następcy.
Audio
  • Pierwsza nominacja papieża Franciszka. Korespondencja z Rzymu Marka Lehnerta (IAR)
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Po pierwszym spotkaniu na Anioł Pański, które odbyło się 17 marca, i pierwszej audiencji środowej przyszedł czas na pierwszą nominację.

Arcybiskupem metropolitą argentyńskiej stolicy papież Franciszek mianował dotychczasowego ordynariusza diecezji Santa Rosa, biskupa Mario Aurelio Poliego.

Następca papieża ma 65 lat, urodził się tak jak on w Buenos Aires, a księdzem został w 31. roku życia. Powtórzyła się więc sytuacja, jaka powstała po wyborze na papieża kardynała Karola Wojtyły. Swoim następcą na krakowskiej stolicy Jan Paweł II mianował wtedy księdza Franciszka Macharskiego. Zrobił to jednak nie po dwóch tygodniach od wyboru, lecz dopiero po ponad dwóch miesiącach, dokładnie 29 grudnia 1978 roku.

''

Zobacz więcej na temat: papież papież Franciszek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ameryka Łacińska cieszy się z wyboru Argentyńczyka

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 06:40
Franciszek jest pierwszym papieżem z Ameryku Łacińskiej. To napawa dumą nie tylko Argentyńczyków, ale i sąsiednie narody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ten dokument zdecydował o wyniku konklawe?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 18:17
Ujawniono dokument, który być może zdecydował o wyniku konklawe. Arcybiskup Hawany kardynał Jaime Ortega y Alamino opublikował treść wystąpienia kardynała Bergoglio podczas jednej z kongregacji generalnych, które poprzedziły konklawe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek: idźcie tam, gdzie jest cierpienie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 11:49
Kapłan, który nie wychodzi do ludzi, traci to co najlepsze i zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą – mówił Franciszek w Wielki Czwartek. Papież przestrzegał przed zgorzknieniem serc.
rozwiń zwiń