Rząd chce wpływać na zmianę mentalności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:41
Chodzi o sprawy toczące się przed sadami rodzinnymi. Rząd zapowiada walkę o równe prawa dla ojców w tych sądach.
Audio
  • Dziecko powinno mieć dobre kontakty tak samo z matką, jak i z ojcem mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.(źr. IAR)
  • Michał Fabisiak z konfederacji stowarzyszeń ojcowskich w Polsce "Dzielnytata.pl" (źr. IAR)
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak (L) i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak (L) i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Foto: PAP/EPA/arch./Radek Pietruszka

Dziecko powinno mieć dobre kontakty tak samo z matką, jak i z ojcem - podkreśla pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Dlatego też administracja rządowa chce wpłynąć na zmianę mentalności sędziów w sądach rodzinnych. Teraz większość spraw rozwodowych czy o opiekę nad dzieckiem kończy się pozytywnie tylko dla matek. Tymczasem - jak przekonuje pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn - prawa ojców to równocześnie prawa dzieci. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, prawa ojców to sprawa całej rodziny, która w naszym kraju jest bardzo ważną "komórką społeczną" - dodała podsekretarz stanu. Według Kozłowskiej-Rajewicz rodzice czasem się rozwodzą ale nie może na tym cierpieć dobro dziecka.

Pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn spotkała się w środę z ojcami, którzy czują się pokrzywdzeni przez sądy. Ponad cztery godziny opowiadali o tym, jak są dyskryminowani w kwestiach dotyczących opieki nad dziećmi. Skarżyli się przede wszystkim na niesprawiedliwy podział tej opieki pomiędzy rodziców - ojcowie dostają najczęściej kilka dni w miesiącu, a czasem nawet kilka godzin tygodniowo.

Michał Fabisiak z konfederacji stowarzyszeń ojcowskich w Polsce "Dzielnytata.pl" w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że największą bolączką ojców jest właśnie "sądowa ignorancja". Fabisiak sam od lat walczy o prawo do częstszego spotykania się z własnymi dziećmi. Wszędzie napotyka ogromne problemy.

Środowisko ojców nie potrafi się pogodzić z tym, że sądy rodzinne "oszukują ich", jak twierdzą, i nie dają szansy udowodnić, że mogą być tak samo dobrym opiekunem dla dziecka, jak matka. Zaledwie 4 procent ojców wygrywa w sądzie i dostaje pełną opiekę nad pociechą.

Jednym z głównych postulatów, które od lat podnoszą organizacje ojcowskie, jest zapisanie w kodeksie rodzinnym tak zwanej opieki naprzemiennej w przypadku, gdy rodzice się rozwodzą. Według ojców taka forma opieki byłaby dla młodych ludzi optymalna.

Pozytywnie o postulacie środowiska ojców wypowiedział się także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

 

 

Zobacz więcej na temat: dzieci rodzice sąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dzieci Bajkowskich pozostaną w domu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 16:18
Krakowski sąd oddalił zażalenie rodziców na natychmiastowe odebranie im trójki chłopców. Posiedzenie sądu było niejawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjna polska rodzina odchodzi do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:00
In vitro, związki partnerskie - te tematy pokazały w ostatnich miesiącach, jak zmienia się mentalność i systemy wartości naszego społeczeństwa. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że dla Polaków wciąż najwyższą wartością jest rodzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijana matka wyszła na mróz z niemowlakiem. Miał tylko śpiochy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 13:51
Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miała kobieta, która wyszła w nocy na spacer z dzieckiem ubranym tylko w śpioszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była minister do rodziców: piszcie donosy!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 16:05
- Rodzice powinni być sprzymierzeńcami własnych dzieci. Każde dziecko zasługuje na przyzwoity standard opieki - uważa była minister edukacji Katarzyna Hall.
rozwiń zwiń