60 lat na Mount Everest. Polak uczci rocznicę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 06:58
Alpinista Piotr Cieszewski chce wejść na ośmiotysięcznika i przypomnieć o pionierach wejścia na Mount Everest. W wyprawie ma wziąć udział jeszcze inny Polak.
Audio
Mount Everest, najwyższa góra świata, 8848 m. PAPEPA.
Mount Everest, najwyższa góra świata, 8848 m. PAP/EPA. Foto: Martin Athenstaedt

60 lat po tym jak pierwsi zdobywcy postawili stopę na najwyższej górze świata, Mount Everest chce zdobyć polski alpinista. Polak dołączy do międzynarodowej wyprawy i będzie podążał szlakiem zdobywców Czomolungmy czyli Edmunda Hillarego i Szerpy Norgaya Tenzingu.

Piotr Cieszewski chce zdobyć szczyt i uczcić pamięć pionierów, ale też chce promować akcję Szlachetna Paczka.
Pierwszy etap wyprawy to Katmandu, natomiat decydujące podejście na Mount Everest nastąpi w maju. Polski alpinista weźmie udział w wyprawie nepalskiej, a dołączy do trzech Amerykanów, dwóch Indonezyjczyków i Szweda, w wyprawie ma wziąć udział także jeszcze jeden Polak.

IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Mount Everest
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Królem nie jest, ale ma koronę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 07:00
- Po raz pierwszy znalazłem się w górach, gdy miałem 17 lat. Wszedłem wtedy tylko na jeden niewysoki szczyt, Kopieniec Wielki, ale od tego momentu wiedziałem, że będę się wspinać – wspominał na antenie Polskiego Radia Leszek Cichy. 28 października 1999 r. jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzenie po Bieszczadach to nie alpinizm"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:00
Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego opowiadali w Czwórce jak się przygotować do zdobycia najwyższych szczytów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielicki i Cichy na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 07:00
- Cieszę się ogromnie, że zrobili to, o czym marzyli i za co my trzymaliśmy kciuki – powiedziała Wanda Rutkiewicz na wieść o tym, że Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki 38 lat temu, 17 lutego 1980 dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwukrotnie w jednym sezonie na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:36
29-letnia Szerpa Chhurim (czyt: czurim) jest pierwszą na świecie kobietą, która w trakcie jednego sezonu dwukrotnie zdobyła najwyższą górę świata.
rozwiń zwiń