"Żołnierze AK antysemitami". Protest polskiego ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:28
Przeciwko dystrybucji w USA niemieckiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" protestuje polski ambasador w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.
Audio
  • Protest ambasadora w USA przeciwko filmowi "Nasze matki, nasi ojcowie". Relacja Marka Wałkuskiego, (IAR)
Kadr z filmu  Nasze matki, nasi ojcowie
Kadr z filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"Foto: Krzysztof Lentylos/YouTube

Ambasador Schnepf skierował protest do Eda Arentza - dyrektora "Music Box Films”. Właśnie ta firma jest dystrybutorem w USA obrazu.

Dyplomata przypomniał, że po emisji w Niemczech film ten wywołał wiele krytycznych komentarzy. Były spowodowane przedstawieniem żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów i ludzi kierujących się chciwością.  - Jest to wizerunek wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący żołnierzy, którzy heroicznie walczyli z niemieckim okupantem, często płacąc za to najwyższą cenę - napisał ambasador.

Schnepf zwrócił też uwagę, że w Armii Krajowej służyli Polacy pochodzenia żydowskiego i że do AK należał Jan Karski, który jako pierwszy poinformował Zachód o zbrodni Holocaustu. - Przedstawiona w filmie wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie - podkreślił Ryszard Schnepf i zaapelował do szefów "Music Box" by zrezygnowali z emisji i dystrybucji filmu.

>>Zobacz serwis specjalny II wojna światowa<<

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" ma być pokazywany m.in. w kinach największych amerykańskich miast.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak