X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Hilary Koprowski - twórca szczepionki przeciwko polio

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 15:17
Profesor Hilary Koprowski zmarł w wieku 96 lat w swoim domu w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Zmarł twórca szczepionki na polio prof. Hilary Koprowski. Korespondencja Rafała Motriuka (IAR)
Hilary Koprowski
Hilary KoprowskiFoto: PAP/Paweł Kula

Jak podaje rodzina, przyczyną śmierci 96-letniego naukowca było zapalenie płuc. Od kilku miesięcy stan zdrowia profesora pogarszał się.

Hilary Koprowski pochodzi z Polski. Urodził się w Warszawie w 1916 roku i ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1939 roku wyjechał do Rzymu, a w 1944 roku osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Tam opracował szczepionkę przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina, którą po raz pierwszy podano dzieciom w 1950 roku. W ciągu kilku lat dzięki wynalazkowi Koprowskiego udało się opanować epidemię Heinego Medina. W 1959 roku z jego inicjatywy przekazano Polsce kilka milionów szczepionek przeciwko polio.

Syn profesora w rozmowie z amerykańskimi mediami przyznaje, że ojciec był osobą kontrowersyjną. Był niezwykle charyzmatyczny, ambitny i wymagający, co spowodowało, że jedni go uwielbiali, inni nienawidzili - mówił Chriostopher Koprowski.

Profesor Koprowski pełnił funkcję dyrektora Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Był też członkiem zagranicznym PAN, profesorem nadzwyczajnym Thomas Jefferson University oraz innych prestiżowych stowarzyszeń naukowych. Od 1957 do 1991 roku kierował Instytutem Wistar w Filadelfii. Jeszcze dwa lata temu był aktywny zawodowo.

Jego pasję stanowiła muzyka, ukończył warszawskie konserwatorium, był pianistą.

W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała my tytuł Honorowego Obywatela. Był też kawalerem Orderu Uśmiechu i doktorem honoris causa kilku polskich uczelni.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pigułka z procesorem trafi na rynek medyczny

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 13:20
Nawet przyjmując drogie i specjalistyczne leki nigdy nie wyzdrowiejesz, jeśli będziesz zapominał, że masz je wziąć. Rozwiązaniem może być właśnie pigułka z procesorem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruźlica wciąż groźna. 30 proc. Polaków nosicielami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 07:43
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2011 na świecie zachorowało na gruźlicę 8,7 miliona osób, w tym 64 000 dzieci. W Polsce w tym samym roku zdiagnozowano 8478 przypadków gruźlicy - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy operują się na potęgę. Nie zawsze potrzebnie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 16:48
W żadnym innym kraju nie przeprowadza się tylu zabiegów chirurgicznych co u naszych zachodnich sąsiadów. Tak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cierpiący na autyzm. "Nagle pojawiła się szyba"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:52
- Najgorsza była utrata kontaktu wzrokowego. To dla rodzica po prostu coś strasznego - mówi Edyta Papajewska, mama chłopca chorego na autyzm.
rozwiń zwiń