Sikorski: zwiększymy środki konkursowe na wsparcie Polonii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:44
Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jego resort w maju ogłosi dodatkowy konkurs dla organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem dla Polonii. Jak zaznaczył, na konkurs będzie przeznaczona pula 8 mln zł.
Audio
  • Radosław Sikorski ocenia ubiegłoroczną decyzję o przeniesieniu spraw polonijnych z Senatu do MSZ (IAR)
  • Radosław Sikorski o nowych zasadach przydzielania pieniędzy organizacjom polonijnym (IAR)
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Sikorski przedstawił w środę w Senacie informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.
Minister poinformował, że nie wszystkie środki przyznane w ramach konkursu z 2012 r. mogły być wydane "z różnych przyczyn losowych". - Zobowiązuję się wobec Senatu, że na te środki - co do których jeszcze mamy pewne rezerwy - jeszcze w maju ogłosimy dogrywkę - powiedział Sikorski.
Jak zapowiedział, w nowym konkursie będzie można składać projekty inwestycji polonijnych. - Przewidujemy w jego ramach pulę około 8 mln złotych - dodał.
Sikorski przypomniał, że w 2012 roku konkurs dla organizacji pozarządowych obejmował 201 wniosków na kwotę 139 mln zł, a w konkursie na 2013 rok było już 418 wniosków na 224 mln zł.
W ocenie ministra, świadczy to o "pozytywnym odbiorze nowego systemu". - Ta oferta (...) trafiła do znacznie szerszej puli zainteresowanych organizacji. I to też tłumaczy (...), że siłą rzeczy jest więcej podmiotów niezadowolonych - przekonywał.

Radosław Sikorski poinformował także w środę, że w ramach rozdziału środków na współpracę z Polonią resort otrzymuje także wnioski o dotacje od fikcyjnych organizacji, czy nieistniejących czasopism. Zaapelował do wnioskodawców o rzetelność.
- Słyszę zarzuty, że rośnie liczba odrzucanych projektów. Ale jest oczywiste, że przy tak dynamicznie rosnącym zainteresowaniu uczestnictwem w konkursie (na wsparcie Polonii i Polaków poza granicami) siłą arytmetyki będzie rosła liczba wniosków odrzuconych, dopóki minister finansów nie da nam więcej środków - powiedział Sikorski.
Minister zaapelował do wnioskodawców o rzetelność. - To wątpliwości dotyczące kalkulacji zawartych we wnioskach, a potem niektórych rozliczeń nakazują nam ostrożność - podkreślił.
Jak mówił, w ostatniej edycji konkursu nie można było dofinansować jednej z fundacji. - Powodem nie była zła wola, ale nieprecyzyjne czy wręcz nieprawdziwe informacje przekazane we wniosku konkursowym. Na przykład drastycznie zawyżono deklarowaną liczbę uczniów w jednej ze szkół. Otrzymujemy wnioski o dotacje dla organizacji fikcyjnych lub nieistniejących czasopism - wyliczał minister.
Przyznał, że wnioskodawcom zdarza się również zawyżanie wynagrodzeń pracowników stowarzyszeń. - Kuriozalne było przedstawienie przez jedną z fundacji kosztorysu uwzględniającego miesięczne wynagrodzenie prezesa w wysokości 20 tys. zł - więcej niż zarabia minister spraw zagranicznych - zaznaczył.
- Na takie praktyki w MSZ nie będzie zgody - oświadczył Sikorski.
Zapewnił jednocześnie, że MSZ słucha głosu rodaków za granicą, polskiej opinii publicznej, środowisk parlamentarnych, organizacji pozarządowych i mediów. Dodał, że tam, gdzie "pojawiają się błędy, będą wyciągane wnioski".
- Wiemy, że zeszły rok był trudny dla beneficjentów i dla krajowych organizacji pozarządowych, które są partnerami i pośrednikami w finansowaniu współpracy z rodakami. Staraliśmy się, aby żadne wartościowe inicjatywy nie ucierpiały. Jednocześnie chcemy, żeby każdy, kto wykorzystuje pieniądze polskiego podatnika miał świadomość, że ponosi pełną odpowiedzialność za ich racjonalne i uczciwe wydatkowanie - powiedział szef MSZ.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polonijne pieniądze dla znajomych? MSZ odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 16:48
- MSZ nie przyzna dotacji żadnemu z projektów na rzecz Polonii przygotowanych przez Fundację Rozwoju Myśli Obywatelskiej - poinformował wiceszef MSZ Janusz Cisek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: Unia Europejska docenia postępy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:31
Unia Europejska docenia postępy na Ukrainie, ale czeka na więcej, by jesienią możliwe było podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Tak można podsumować dyskusję ministrów spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedzialny za kontakty z Polonią wiceszef MSZ rezygnuje

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 18:02
Profesor Janusz Cisek złożył rezygnację z funkcji wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Premier Donald Tusk poinformował, że ją przyjmie.
rozwiń zwiń