To Neandertalczycy? Malowidła w El Castillo

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 20:51
Najstarsze znane człowiekowi malowidła jaskiniowe mogli stworzyć Neandertalczycy. Takiego zdania są badacze z Portugalii i Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Neandertalczycy stworzyli najstarsze malowidła jaskiniowe? - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Wejście do jaskini El Castillo w Hiszpanii
Wejście do jaskini El Castillo w HiszpaniiFoto: Edward the Confessor/Wikimedia Commons

Eksperci badają prastare malowidła w jaskini El Castillo w Hiszpanii. Są to między innymi odciski dłoni, niektóre mają ponad 40 tysięcy lat. Zdaniem naukowców dokładne określenie ich wieku jest kluczowe dla ustalenia, kto był ich autorem; przodkowie z naszego gatunku, czy też Neandertalczycy. - Już wcześniej zdobyliśmy dowody na to, że Neandertalczycy robili osobiste ozdoby, na przykład koraliki. Więc jeśli będziemy wiedzieli, ile mają lat te malowidła, to będzie to koniec debaty na temat tego, kto je namalował - mówi portugalski badacz Joao Zilhao.

Badacz dodaje, że to właśnie około 40 tysięcy lat temu ludzie współcześni zaczęli dominować nad Neandertalczykami w Europie, a malowidła mogły powstać wcześniej. Jego zdaniem, ludzie neandertalscy byli umysłowo bardzo podobni do nas: grzebali zmarłych, malowali i posiadali swego rodzaju duchowość.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: Hiszpania NAUKA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezcenne malowidła znalazły sie w internecie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 16:46
Od dziś w internecie można oglądać unikalne w skali europejskiej malowidła ścienne, które zdobią cerkiew świętego Onufrego w Posadzie Rybotyckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megazbiory sztuki pod jednym adresem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:43
Na tę wyjątkową kolekcję składa się 30 tys. dzieł sztuki ze 151 muzeów i galerii z ponad 40 krajów świata. Zobaczyć może ją każdy i to nie wychodząc z domu. Takie możliwości stwarza Google Art Project, którym zajęliśmy się w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malowidła spod ziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 07:00
Pod kościołem we wsi Hawarte w Syrii znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu.
rozwiń zwiń