X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Angela Merkel komunistycznym sekretarzem do spraw agitacji i propagandy? Nowa biografia kanclerz Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:51
Angela Merkel była w czasach NRD bardziej, niż dotychczas uważano, zaangażowana w działalność komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ – piszą autorzy książki „Pierwsze życie Angeli M.”.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Ralf Georg Reuth i Guenther Lachmann podają, że Angela Merkel jako pracownik Akademii Nauk NRD pełniła w centralnym instytucie chemii fizykalnej (ZIPC) na przełomie lat 70. i 80. funkcję sekretarza do spraw agitacji i propagandy. Autorzy powołują się na byłych funkcjonariuszy Wolnej Młodzieży Niemieckiej (FDJ).

Cytują także byłego ministra komunikacji Guenthera Krausego, który kilka lat temu powiedział, że Merkel była odpowiedzialna za „pranie mózgów na marksistowsko-leninowską modłę”.

Sama Merkel twierdziła dotychczas, że była wówczas pełnomocnikiem do spraw kultury. – Rozdzielałam bilety do teatru i organizowałam prezentacje książek – powiedziała w wywiadzie-rzece „Moja droga” wydanym w 2004 roku. – Dla mnie najważniejsze jest to, że nigdy niczego nie ukrywałam – powiedziała po ukazaniu się najnowszej biografii. I dodała: – Mogę opierać się tylko na własnych wspomnieniach. Jeżeli teraz okazuje się, że było inaczej, to też można z tym żyć.
Reuth i Lachmann odkryli ponadto, że Merkel należała w Akademii Nauk do kierownictwa związków zawodowych (BGL), które w 1980 roku przyjęły stanowisko, w którym mowa jest o kontrrewolucji w Polsce i zagrożeniu, jakie stwarza związek Solidarność dla jedności socjalistycznego obozu.
Wydarzenia w Polsce wywołały równocześnie ferment wśród obywateli NRD, także członków FDJ. W miejscowości Templin, gdzie wychowywała się Merkel, powstało kółko dyskusyjne, którego uczestnicy omawiali sytuację w Polsce. W 1981 roku z inicjatywy dzisisjszej kanlcerz członkowie koła trzykrotnie odwiedzali Polskę. Podczas jednej z takich podróży enerdowscy pogranicznicy znaleźli w torebce Merkel zdjęcia pomnika ofiar w Gdyni oraz pismo i znaczek Solidarności – czytamy w książce „Pierwsze życie Angeli M.”.
Politycy rządzącej partii CDU widzą w publikacji element kampanii przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 22 września. Z kolei opozycyjna SPD wezwała Merkel do ustosunkowania się do niejasności.
Cztery miesiące przed wyborami parlamentarnymi pozycja Merkel - pomimo zarzutów o zaangażowanie w enerdowski system - wydaje się niezagrożona. Jak podała w piątek telewizja publiczna ZDF, 62 proc. Niemców chce, by Merkel pozostała na stanowisku kanclerza. Tylko 29 proc. uważa, że powinien ją zastąpić kandydat SPD Peer Steinbrueck. Merkel kieruje rządem od 2005 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/mk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Merkel: chcę rządzić co najmniej do 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 10:49
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła wywiadzie dla "Bilda", że w przypadku zwycięstwa w jesiennych wyborach do Bundestagu pozostanie na stanowisku przez całą czteroletnią kadencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał Ligi Mistrzów. Angela Merkel na trybunach

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 10:04
Kanclerz Niemiec wybiera się do Londynu na finałowy mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów. Zmierzą się w nim dwie niemieckie drużyny - Borussia Dortmund i Bayern Monachium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel nagrodzona przez europejskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:53
Kanclerz Niemiec otrzyma w środę w Wielkiej Synagodze w Brukseli Nagrodę Żydów Europejskich im. Lorda Jakobovitsa, przyznawaną przez Konferencję Rabinów Europy.
rozwiń zwiń