Szwecja: po Sztokholmie zamieszki w kolejnych miastach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 12:58
W nocy z piątku na sobotę wybuchły zamieszki w szwedzkich miejscowościach Oerebro i Soadertaelje
Audio
  • Zamieszki w Szwecji przenoszą się do kolejnych miast (IAR)
Zgliszcza samochodów po nocnych zamieszkach w sztokholmskiej dzielnicy Rinkeby
Zgliszcza samochodów po nocnych zamieszkach w sztokholmskiej dzielnicy Rinkeby Foto: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG

Bunt imigrantów wyszedł poza Sztokholm. W nocy z piątku na sobotę znów zapłonęły samochody. Tym razem nie tylko w stolicy, ale też w dwóch innych miastach.

Do stolicy przerzucane są siły policji z innych części kraju.
Zamieszki opanowały miejscowości Oerebro [czyt. erebru] i Soadertaelje [czyt seder-telje]. Co najmniej jeden policjant został poraniony odłamkami szkła, po tym jak obrzucono kamieniami jeden z budynków.
W stolicy zamieszki znów wybuchły w dzielnicach zamieszkałych przez imigrantów. - Tu w Szwecji życie osób przyjezdnych nie jest łatwe. Jest bezrobocie, brakuje dobrych szkół. Ludzie nie mogą pozwolić sobie na godne życie - mówi David, jeden z imigrantów mieszkających na południu Sztokholmu.
Trwające od niedzieli starcia spowodowały, że w kraju rozgorzała debata na temat imigrantów. Do tej pory bowiem Szwecja uważana była za kraj, w którym łatwo żyje się obcokrajowcom.
Dzielnica Husby w której rozpoczęły się niepokoje, zamieszkana jest w 80 procentach przez osoby z Somalii, Turcji czy Bliskiego Wschodu. Wiele z nich to bezrobotni. Szwedzkie media przypominają jednocześnie, że spora część aresztowanych podczas zamieszek to osoby karane już wcześniej za rozboje, kradzieże bądź posiadanie narkotyków.
Starcia w Sztokholmie wybuchły po tym, jak policja zastrzeliła awanturującego się 69-latka, który groził funkcjonariuszom maczetą.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaapelowały do swoich obywateli, aby unikali niespokojnych w ostatnich dniach dzielnic.

IAR, bk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starcia w Sztokholmie: przemoc musi być powstrzymana

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 22:05
- Sytuacja jest bardzo poważna i trzeba jej przeciwdziałać - tak o zamieszkach na przedmieściach Sztokholmu mówi szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztokholm w ogniu. Groźba kolejnych zamieszek?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 15:44
Policja w Sztokholmie przygotowuje się na ewentualną kolejną falę zamieszek. Minionej nocy w dzielnicach zamieszkałych przez imigrantów i bezrobotnych ponownie doszło do zajść i podpaleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztokholm: piąta noc zamieszek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 09:30
Szwedzka policja poinformowała, że w czasie piątej nocy zamieszek na przedmieściach Sztokholmu podpalono dwie szkoły, komisariat policji i dziewięć samochodów. Zatrzymano osiem osób, nikt nie został ranny.
rozwiń zwiń