Głód w Wielkiej Brytanii? Ponad pół miliona osób nie stać na jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:47
W ciągu roku liczba osób zagrożonych głodem wzrosła w Wielkiej Brytanii trzykrotnie - informują organizacje dobroczynne.
Audio
  • Pół miliona Brytyjczyków głoduje - korespondencja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
Głód w Wielkiej Brytanii? Ponad pół miliona osób nie stać na jedzenie
Foto: fot. flickr/Feed My Starving Children/lic. CC by 2.0

Siódmemu pośród najbogatszych państw świata, w którym nieustannie mówi się o problemie otyłości, zagraża głód. Organizacje dobroczynne biją na alarm. Już ponad pół miliona Brytyjczyków jest zagrożonych problemem głodu - wyliczają Oxfam i Church Action on Poverty.

Raport powołuje się na dane największego banku żywności The Trussel Trust. W ciągu 12 miesięcy wydał on żywność 350 tysiącom osób. Do tego dochodzi co najmniej 150 tysięcy klientów mniejszych,  lokalnych organizacji.

Co tydzień w Wielkiej Brytanii przybywa średnio 30 punktów wydawania produktów podarowanych przez supermarkety, prywatnych darczyńców i zakupionych ze składek.

Przyczyną takiej sytuacji są rosnące od pięciu lat koszty żywności. W tym okresie podrożała ona o 35 proc. Z kolei ceny energii wzrosły o 65 proc. Przedstawiciele organizacji dobroczynnych zwracają też uwagę na cięcia w brytyjskim systemie zasiłków.
Autorzy raportu apelują, aby rząd przestał liczyć, że sektor dobroczynny zastąpi państwową pomoc socjalną.
Premier David Cameron jak dotąd nie przyjął zaproszenia od Trussel Trust. W lutym odwiedził jeden z niezależnych banków żywności w swoim własnym okręgu wyborczym pod Oxfordem, ale nie wziął ze sobą fotoreporterów ani dziennikarzy.

IAR, bk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zjedli mięso klona?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 12:00
Sklonowana amerykańska krowa, której młode zostały zjedzone w Wielkiej Brytanii, mogła mieć dziesiątki potomków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej nastolatków ma problemy z nadwagą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 08:25
Na tle innych krajów europejskich polskie nastolatki mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności – informuje "Rzeczpospolita"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wlk.Brytania: nie chcą pszenicy GMO

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 15:04
Setki demonstrantów zgromadził protest przeciwko genetycznie modyfikowanej żywności w Wielkiej Brytanii. Interweniowała policja.
rozwiń zwiń