Inwigilacja w Europie. KE domaga się od USA wyjaśnień w sprawie PRISM

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 18:04
Po tym, jak amerykański wywiad potwierdził, że za pomocą programu PRISM zdobywał dane użytkowników spoza USA, Komisja Europejska martwi się konsekwencjami dla prywatności Europejczyków.
Audio
  • Mina Andreeva, rzeczniczka KE: Komisja Europejska jest zaniepokojona możliwymi konsekwencjami jakie niosą te działania dla prywatności Europejczyków. Kwestia transferu danych osobowych i poszanowania praw obywateli Unii nie jest nowa. Komisja Europejska cały czas zwraca na to uwagę podczas rozmów z przedstawicielami amerykańskich władz. Ta sprawa z
Inwigilacja w Europie. KE domaga się od USA wyjaśnień w sprawie PRISM
Foto: SXC.hu

Masowe inwigilowanie zagranicznych internautów zaniepokoiło Komisję Europejską. Zażądała ona wyjaśnień od USA. Jest to reakcja na informację, że amerykański wywiad zbierał dane internautów spoza USA.

- Bruksela jest zaniepokojona możliwymi konsekwencjami jakie niosą te działania dla prywatności Europejczyków. Kwestia transferu danych osobowych i poszanowania praw obywateli Unii nie jest nowa. Komisja Europejska cały czas zwraca na to uwagę podczas rozmów z przedstawicielami amerykańskich władz.

Sprawa prywatności danych zostanie poruszona na unijno-amerykańskim spotkaniu ministerialnym w czwartek i piątek w Dublinie - powiedziała rzeczniczka Komisji Mina Andreeva.
W irlandzkiej stolicy Stany Zjednoczone będą reprezentować minister bezpieczeństwa narodowego i prokurator generalny. Ze strony Unii uczestniczyć będą komisarz do spraw wewnętrznych i komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość.

Waszyngton broni się przed zarzutami dotyczącymi nadużyć i nielegalnych praktyk. Prezydent Barack Obama wyjaśniał, że zbieranie danych z serwerów firm internetowych pozwala chronić Stany Zjednoczone przed atakami terrorystycznymi.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madonna i Tilda Swinton dodają otuchy Turkom. Lokalne media wciąż ignorują protesty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 13:35
O antyrządowych demonstracjach w Turcji wie już cały świat. Najmniej mówi się o nich w samej Turcji, gdzie media cały czas spychają ten temat na margines.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwigilacja internetu. UE chce wyjaśnień od USA

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 21:37
Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie amerykańskim programem zbierania danych z serwerów firm internetowych i zwróci się do władz USA z prośbą o wyjaśnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były pracownik CIA źródłem przecieku ws. PRISM

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 10:16
Autorem przecieku ws. inwigilacji elektronicznej prowadzonej w USA przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa za pomocą programu PRISM jest Edward Snowden - ujawnił dziennik "Guardian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Edward Snowden otrzyma azyl polityczny na Islandii?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 22:39
Edward Snowden chce uzyskać azyl na Islandii. 29-letni Amerykanin będący sprawcą głośnego przecieku tajemnic służb specjalnych USA, przebywa obecnie w Hongkongu.
rozwiń zwiń