Klasyka polskiego kina dostępna za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:51
Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, a także kilkadziesiąt innych polskich klasycznych już produkcji filmowych można oglądać za darmo w internecie. Studia Filmowe TOR i KADR uruchomiły na platformie YouTube swoje kanały filmowe.
Audio
  • Przedstawiciel Google Polska, do którego należy serwis YouTube, Piotr Zalewski zdradza, że studia filmowe udostępniły 60 tytułów (IAR)
Kadr z filmu Seksmisja
Kadr z filmu "Seksmisja" Foto: mat.pras.

Internauci mogą oglądać m.in. takie filmy jak: "Rejs" Marka Piwowskiego, "Seksmisja" i "Va bank" Juliusza Machulskiego, "Brunet wieczorową porą" Stanisława Barei oraz "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego. Dostępne są także filmy Andrzeja Wajdy "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", czy Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" i "Przypadek" a także wszystkie części trylogii "Trzy Kolory: Niebieski, Biały i Czerwony". Internauci mogą też zobaczyć film Wojciecha Marczewskiego "Ucieczka z kina Wolność".

Filmy są dostępne bezpłatnie, ale będą przerywane reklamami. Przychody z reklam zasilą prowadzony przez studia proces rekonstrukcji cyfrowej starych filmów oraz produkcję nowych. "Formaty reklamowe wdrożone przez YouTube, takie jak reklama pomijalna, gwarantują komfort oglądania i dostosowanie reklam do zainteresowań widza" - powiedział Maciej Sojka, kierujący współpracą z partnerami YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej. Studia będą także korzystały z systemu Content ID, który zapewnia pełną ochronę praw autorskich i umożliwia całościowe zarządzanie treściami na YouTube. Udostępnione w sieci filmy są po cyfrowej rekonstrukcji.

Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Swoje filmy tworzyli w nim m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland, Stanisław Różewicz, czy Janusz Majewski.

Z kolei Studio Filmowe KADR powstało w roku 1955, następnie zostało rozwiązane w kwietniu 1968 roku. Wznowiło działalność w roku 1972 roku. W studiu powstały m.in. takie filmy jak, "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon", "Śmierć prezydenta" i "Austeria", "Salto", "Noce i dnie", "Dom", "Wielki Szu", "Vabank", "Seksmisja" czy "Rewers".

W dorobku obu najstarszych polskich studiów filmowych znajduje się ponad 800 dzieł rodzimej kinematografii. Zarówno TOR jak i KADR planują sukcesywnie udostępniać na swoich kanałach kolejne filmy.

Kanały Studiów Filmowych KADR i TOR są dostępne pod adresami:
http://www.youtube.com/studiofilmowekadr
http://www.youtube.com/studiofilmowetor

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Horror w Pałacu". Warsztaty filmowe w Ostromecku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:19
Ruszyła rekrutacja na wrześniowe warsztaty filmowe organizowane przez Bydgoską Kronikę Filmową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film w teatrze. Zobacz "Sekret" w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 11:51
- To kameralna historia rozgrywająca się w pewnym domu, skrywającym tytułowy "Sekret" - mówi Agnieszka Podsiadlik, która wcieliła się w rolę Karoliny. Film Przemysława Wojcieszka można zobaczyć w TR Warszawa w piątek, 14 czerwca, o godzinie 19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013. Ty też możesz zagrać w "Hydrozagadce"!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:46
Jednym z wystawców na sobotnim 17. Pikniku Naukowym będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się m.in. możliwość wzięcia udziału w rekonstrukcji jednej ze scen kultowego filmu "Hydrozagadka".
rozwiń zwiń