Zakończył się Piknik Naukowy 2013: tłumy na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 19:58
Tysiące dzieci i dorosłych przyszły na 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku odbył się on na warszawskim Stadionie Narodowym. To prawdopodobnie największa plenerowa impreza naukowa na świecie.
Audio
  • Z Andrzejem Szozdą rozmawiała Dorota Truszczak (Aktualności/Jedynka)
17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie
17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz


Na Pikniku ustawiono prawie dwieście stanowisk, na których pokazywano blisko tysiąc eksperymentów.

>>>Szczegóły znajdziecie na naszej stronie www.pikniknaukowy.pl    

Jak własnymi myślami sterować muzyką nadawaną przez domowy odtwarzacz – zastanawiali się w sobotę uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Do eksperymentu potrzebny był specjalny wykrywacz fal mózgowych. Uczestnicy zakładali go na głowę. Ich zadaniem było maksymalne skupienie się na jednej rzeczy. Im większe było skupienie, tym częściej zmieniała się emitowana przez system muzyka. To tak, jakby własnymi myślami dawało się sterować odtwarzaczem MP3. Zastosowań takich systemów jest dużo więcej.

– Tego typu eksperymenty robi się między innymi po to, by dać szanse niepełnosprawnym na komunikowanie się ze światem czy poruszanie się w tym świecie – tłumaczył koordynator projektu, Andrzej Szozda z portalu www.polskieradio.pl. Już wcześniej zbudowano sterowane myślami syntezatory mowy, wózki inwalidzkie czy zabawkowe helikoptery.

Meandry nauki

Goście Pikniku mieli okazję przekonać się, jak ciekawa jest matematyka. Całki, fraktale i wzory matematyczne poznawali malując i wycinając. Uczestniczący w Pikniku matematycy podkreślali, że całki są ważne, bo mają zastosowanie niemal wszędzie, np. w elektronice. Liście paproci i kalafiorów są z kolei podobne do fraktali.

/

Ci, którzy przysypiali w szkole na przedmiotach ścisłych, mogli nadrobić zaległości z fizyki czy chemii. Eksperymentowali z lepkością cieczy, a także z ogniwem elektrycznym zrobionym z plasterków cytryny i gwoździa.

Wśród wystawców pojawiły się poszczególne programy Polskiego Radia. Można było spotkać wiele osób znanych z anteny, np. Romana Czejarka, Tomasza Zimocha czy Marka Niedźwieckiego. Byli też korespondenci Polskiego Radia: Maciej Jastrzębski z Moskwy i korespondent naukowy Rafał Motriuk. Maciej Jastrzębski podpisywał swoją książkę o Rosji.

/

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR /mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio na Pikniku Naukowym. Spotkaj znane głosy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:17
Wśród prawie 200 wystawców, będą też anteny Polskiego Radia. O godzinie 11:00 rozpocznie się XVII Piknik Naukowy. Tym razem gościmy na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: emocje większe niż na meczu reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:32
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym tematem jest życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: nauka i sport są jak brat i siostra

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 17:24
Tomasz Zimoch relacjonował podczas 17. Pikniku Naukowego próbę wytrzymałościową, której poddała się Luiza Złotkowska - brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Vancouver i wicemistrzyni świata w łyżwiarstwie szybkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: najtrudniejsze 7 sekund

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 20:00
- Podczas naszego eksperymentu tylko jedna osoba osiągnęła maksymalny poziom koncentracji, czyli 100 procent i utrzymała go przez 7 sekund. To naprawdę bardzo wymagający, wysiłkowy eksperyment - mówił Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń