Ustawa o ogródkach działkowych: wygrał projekt obywatelski

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 14:56
Po dwóch godzinach dyskusji posłowie zdecydowali. To obywatelski projekt ustawy o ogródkach działkowych będzie wiodącym w pracach nad nową ustawą.
Audio
  • Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej Bartosz Kownacki z PiS powiedział IAR, że w dalszych pracach nad ustawą posłowie będą mogli zgłaszać rozwiązania zawarte w innych projektach. (źr. IAR)
Ustawa o ogródkach działkowych: wygrał projekt obywatelski
Foto: Jerney/public domain/Wikimmedia Commons

Za tym rozwiązaniem głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie podkomisji nadzwyczajnej. Nikt nie był przeciw. Nikt też nie wstrzymał się od głosu. Posłowie umówili się również, że do sprawozdania, które wypracuje podkomisja będą mogły być zgłaszane propozycje zawarte w pozostałych projektach.

O tym, że projekt obywatelski będzie bazowym powiedział premier podczas sobotniego spotkania z działkowcami. Czy to oznacza, że Platforma Obywatelska zrezygnowała z forsowanych własnych rozwiązań i oddała je bez walki? - Nie oddaliśmy ich walkowerem - przekonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Andrzej Orzechowski z PO reprezentujący wnioskodawców. Poseł podkreśla, że podczas dyskusji, która poprzedziła wybór, wszyscy członkowie uznali, że żaden ze zgłoszonych projektów nie jest doskonały.
Bartosz Kownacki z PiS powiedział po głosowaniu, że w dalszych pracach nad ustawą posłowie będą mogli zgłaszać rozwiązania zawarte w innych projektach, o ile będą one korzystne dla działkowców i o ile zaakceptuje je cała podkomisja. Formalnie, wniosek o to, by projekt obywatelski stał się projektem bazowym zgłosił Piotr Zgorzelski z PSL. Wcześniej poseł mocno krytykował rozwiązania zawarte w projekcie PO.
Ogrody działkowe to drugi, obok reformy Gowina temat, który dzieli koalicjantów. Jednak tego faktu Zgorzelski nie chciał komentować. Powiedział jedynie, że projekt Platformy Obywatelskiej nie do końca podoba się nawet posłom PO.

Powstanie nowej ustawy wymusiło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku. Trybunał zakwestionował w nim 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za niekonstytucyjne uznał m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców (PZD), w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.
W Sejmie są 4 projekty dotyczące ogródków działkowych: obywatelski, pod którym podpisało się prawie milion osób oraz projekty: PO, SLD i Solidarnej Polski. Ich pierwsze czytanie odbyło się pod koniec kwietnia tego roku.
Według propozycji obywatelskiej, każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie i nie musi należeć ani do regionalnego, ani do krajowego związku. Konkurencyjny projekt PO przewidywał likwidację Polskiego Związku Działkowców i rozdysponowanie jego majątku między Skarb Państwa i gminy.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Spór o ogródki działkowe. Znikną z polskiego krajobrazu?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 09:38
- Jeżeli projekt przejdzie w takiej formie w jakiej zgłosiła go PO, to obawiam się, że będziemy świadkami powolnego zamierania ruchu działkowego – powiedział w radiowej Jedynce mecenas Tomasz Terlecki z Polskiego Związku Działkowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o ogródki działkowe. Cztery projekty w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 18:20
O projektach ustaw o ogrodach działkowych rozmawiali zaproszeni do studia radiowej Jedynki politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działkowcy: Platforma wyprowadziła nas na ulice

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 20:35
- Platforma Obywatelska chce zlikwidować ogródki działkowe - mówił w Jedynce Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców.
rozwiń zwiń