NIK: szpitale mają świetny sprzęt, ale z niego nie korzystają

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 09:35
Szpitale wykonują znacznie mniej świadczeń niż zapisane jest we wnioskach o dofinansowanie, a sprzęt kupowany za unijne pieniądze często są wykorzystywane bardzo w małym stopniu.
NIK: szpitale mają świetny sprzęt, ale z niego nie korzystają
Foto: sxc.hu/public domain

Polskie szpitale kupują nowoczesny sprzęt za unijne środki, a potem nie wykorzystują jego możliwości - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Taka sytuacja ma miejsce w co trzeciej placówce.

NIK podkreśla, że liczba faktycznie udzielonych świadczeń w skontrolowanych placówkach, była niekiedy dużo niższa od przewidywań zapisanych we wnioskach o dofinansowanie. Kontrolerzy mają zastrzeżenia do stosowanych procedur zakupowych.Sprawiają one, że w jednych miejscowościach specjalistycznego sprzętu brakuje, a w innych jest go zbyt dużo.
Okazało się też, że w wielu placówkach medycznych unijne projekty przygotowano niedbale. Brakowało na przykład wykwalifikowanej kadry uprawnionej do obsługi urządzeń oraz odpowiednio przystosowanych gabinetów i laboratoriów. W rezultacie nowoczesne i specjalistyczne urządzenia przez wiele miesięcy stały niewykorzystane, a zamiast oczekiwanej poprawy doszło nawet do pogorszenia sytuacji finansowej niektórych szpitali, ponieważ musiały ponosić koszty między innymi amortyzacji sprzętu.
W sześciu zakładach, NIK zakwestionował pobieranie opłat za badania diagnostyczne, mimo że aparatura dofinansowana ze środków unijnych mogła być wykorzystywana wyłącznie do udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ. Kontrola potwierdziła też, że samorządy nie dokonały na swoim terenie rzetelnych analiz potrzeb zdrowotnych ani nie posiadały aktualnych danych dotyczących rozmieszczenia aparatury medycznej.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, bk

Czytaj także

Odmówili pomocy, 18-latka zmarła. Szpital zapłaci 657 tys. zł kary

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:28
W marcu Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy odmówiło przyjęcia 18-letniej dziewczyny z zespołem Downa. Na pomoc w innym, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów, szpitalu było już za późno - Daria zmarła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpitalom potrzebne miliardy. "Działają w budynkach z XVIII wieku"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 06:45
Do 2030 r. placówki medyczne muszą przeprowadzić inwestycje warte 58 mld zł, a 1/4 tej kwoty trzeba wydać w ciągu najbliższych czterech lat - donosi "Puls Biznesu", powołując się na raport Związku Powiatów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odhumanizowanie medycyny demoluje pozytywne skutki leczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 07:30
- Zacznijmy wreszcie o tym rozmawiać. Nie tylko w zaciszu studia, to słowa do tych, którzy są odpowiedzialni zawodowo za konstruowanie opieki zdrowotnej - mówi prof. Cezary Szczylik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania ceni polskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 08:50
Brytyjczycy szturmują przychodnie prowadzone przez polskich lekarzy. Chwalą je za niskie ceny i szybki dostęp do specjalistów – informuje "Metro".
rozwiń zwiń