Zdrojewski: opłata audiowizualna zamiast abonamentu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 15:15
Prace nad założeniami do ustawy medialnej zostały w ministerstwie kultury zakończone, przedłożymy je do konsultacji nie później niż w połowie lipca - zapowiedział minister kultury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Bogdan Zdrojewski poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, że ministerstwo kultury będzie postulować wprowadzenie w Polsce opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny. - Proponujemy też odejście od rejestracji odbiornika telewizyjnego i radiowego - przypomniał.

Uściślił, że wysokość opłaty audiowizualnej - w założeniach - waha się od kilku do maksimum 11 zł. Zdaniem ministra nowa opłata będzie mniej więcej o 50 procent niższa od opłat obowiązujących obecnie.

- Co do finansowania telewizji publicznej - jest zgoda polityczna, przynajmniej tak mi się wydaje. Wydaje mi się, że jedyna rzecz, która będzie przedmiotem debaty, to sposób egzekucji i wysokość opłaty - ocenił Zdrojewski. - Stosowny komunikat w tej sprawie przedstawię (...) pomiędzy 7 a 15 lipca - zapewnił.

W maju br. Zdrojewski informował, że projekt założeń ustawy medialnej może powstać - w roboczej wersji - już pod koniec czerwca.

W czwartek w Sejmie minister tłumaczył jednak, że ważne jest, aby Polska przyjrzała się, jak z przepisami dotyczącymi mediów publicznych radzą sobie inne państwa.

1 stycznia br. opłata audiowizualna została wprowadzona w Niemczech. - Obecnie w Niemczech trwa spór dotyczący kilku punktów ustawy, chcemy sprawdzić, jak on się zakończy. Kłopoty ma też Francja, która postanowiła telewizję publiczną dotować wprost z budżetu - tłumaczył minister. W przypadku Francji uznano pomoc telewizji bezpośrednio z budżetu za niedozwoloną pomoc finansową.
- W tej sprawie toczy się postępowanie przeciwko Francji; dlatego chcę się dowiedzieć, do jakiego stopnia pomoc finansowa ze strony państwa byłaby akceptowana ze strony Brukseli - mówił Zdrojewski.
Minister przewiduje, że prace nad nowelizacją ustawy medialnej będą mogły rozpocząć się po wakacyjnej przerwie.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwyżka cen abonamentu od stycznia 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:41
Od przyszłego roku opłata za odbiornik radiowy wzrośnie o 25 groszy. Za odbiornik telewizyjny zapłacimy miesięcznie o 65 groszy więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: Polskie Radio musi mieć trwałe gwarancje finansowe

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 09:33
- Chcemy skorzystać z doświadczeń, które mają Francuzi i Niemcy przechodząc na inne, zmienne sposoby finansowania mediów, zwłaszcza funkcji misyjnej - powiedział w Jedynce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dania: nowy system opłat za media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:23
Dania zmienia sposób płacenia za media publiczne. Po 88 latach istnienia od 1 lipca znika Abonament Radiowy. Zastąpi go powszechny Abonament Mediów.
rozwiń zwiń