Olsztyn: uniewinniono Saudyjczyka, który ranił Polaka nożem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:30
Olsztyński sąd rejonowy uniewinnił Abrulrahmana A., który przed rokiem kilkakrotnie ranił nożem Mariusza K. Działał w obronie koniecznej.
Audio
  • Sędzia Wojciech Kuciejewski: student miał prawo się bronić (IAR)
Abrulrahman A.i jego obrońca Marcin Szewczyk 14 lutego 2013 r.
Abrulrahman A.i jego obrońca Marcin Szewczyk 14 lutego 2013 r. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sąd podkreślił, że to raniony Mariusz K. powinien zasiadać na ławie oskarżonych.Wszystkie okoliczności tej sprawy wskazują bowiem na to, że zajście sprowokowali Polacy, tj. pokrzywdzony i jego kolega. Wtargnęli oni do mieszkania obywateli Arabii Saudyjskiej na olsztyńskim osiedlu, bo nie podobała im się głośna muzyka, którą puszczali. Byli też poirytowani, że Abdulrahman A. chodzi po mieszkaniu w czapce.
Sąd uznał, że Saudyjczyk ranił nożem Polaka, działając w obronie koniecznej. Oskarżony, który nie znał języka polskiego, nie do końca rozumiał, dlaczego młody Polak walił w drzwi jego mieszkania. Gdy Mariusz K. naciągnął mu na oczy czapkę, chwycił nóż i na oślep go ranił.
W lipcu przed sądem okręgowym ma się rozpocząć proces Mariusza K. za to, że wtargnął do mieszkania zajmowanego przez cudzoziemców, a jego działanie było powodowane pobudkami rasistowskimi.
Abdulrahmana A. nie było w sądzie podczas ogłaszania wyroku, prawdopodobnie wyprowadził się z Olsztyna. Sąd zdecydował o zwróceniu mu zatrzymanego w tej sprawie paszportu.
Prokurator, który wnioskował dla Saudyjczyka karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, powiedział po ogłoszeniu wyroku, że o ewentualnej apelacji zdecyduje po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem. Już w akcie oskarżenia prokuratura uznała, że mężczyzna w chwili ranienia nożem Mariusza K. miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność kierowania swoim zachowaniem.
Do napaści na mieszkanie Saudyjczyka doszło w czasie, kiedy w Olsztynie miało miejsce wiele incydentów świadczących o negatywnym nastawieniu do Arabów. Wtedy to m.in. rozwoziciel pizzy naklejał na drzwi mieszkań Arabów wulgarne naklejki, w mieście pojawiały się plakaty z negatywnymi wobec tej nacji hasłami. Aby załagodzić te nastroje do Olsztyna przyjechał m.in. ambasador Arabii Saudyjskiej, a na uniwersytecie zorganizowano dzień kultury arabskiej.
Proces toczył się przed olsztyńskim sądem kilka miesięcy, uczestniczył w nim tłumacz przysięgły języka arabskiego.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Olsztyn: dostawca pizzy zatrzymany za rasizm

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 11:33
25-letni Łukasz M. jest podejrzany o naklejanie obraźliwych naklejek na drzwiach mieszkań zajmowanych przez osoby narodowości arabskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: podejrzany o usiłowanie zabójstwa zgłosił się do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 11:44
Do łódzkiej prokuratury zgłosił się 22-letni Sergiusz J., podejrzany o usiłowanie zabójstwa o 9 lat starszego mężczyzny i spowodowanie obrażeń ciała towarzyszącej mu kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces w USA. Zabił nastolatka bo był czarny?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 20:59
W Sanford na Florydzie rozpoczął się proces George'a Zimmermana, oskarżonego o zabójstwo nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka. Oskarżonemu grozi kara dożywotniego więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak z maczetą: Wojciech Lesiak poszukiwany listem gończym

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 12:20
Prokuratura w Krakowie rozesłała list gończy za Wojciechem Lesiakiem, podejrzanym o zabójstwo 23-latka z użyciem maczety.
rozwiń zwiń