Facebook a prywatność: zadbaj o dane nim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 19:00
Po wpisaniu w wyszukiwarkę imienia i nazwiska wśród pierwszych pozycji najczęściej pojawia się konto na Facebooku. Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik "Dbaj o Fejs", w którym radzi jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, chroniąc dane osobowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Przemysław Goławski/polskieradio.pl

Według informacji FDN, konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu lub komentarza może po latach obrócić się przeciwko użytkownikom portalu. Kampania „Dbaj o Fejs” ma uświadomić, że dane osobowe można chronić, wprowadzając odpowiednie ustawienia prywatności.

Z przewodnika można się dowiedzieć m.in., na co trzeba zwrócić uwagę, używając przycisku "Lubię to!", jakie jest ryzyko używania geolokalizacji czy tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Można tam również znaleźć informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.
- Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych. Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali ograniczenia dostępności do publikowanych treści, które standardowo udostępniane są przez wszystkie wiodące portale tego typu. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu - opowiada Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu Helpline.org.pl (800 100 100).
Uzupełnieniem poradnika "Dbaj o Fejs" jest ulotka "Do the check", która zawiera listę czynności, jakie należy wykonać, aby profil stał się bezpieczniejszy. Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja. W przygotowaniu podobne publikacje dotyczące Twittera, Instagramu, Tumblr'a oraz AppStore'a.

/

PAP, sm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co szefowie Facebooka tak często przyjeżdżają do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 09:07
- Polska jest dla nas najbardziej rozwijającym się rynkiem w Europie środkowo-wschodniej - powiedziała w Gdańsku wiceszef firmy Facebook Carolyn Everson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook dodał wideo do aplikacji Instagram

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 06:34
Instagram umożliwiał do tej pory dzielenie się zdjęciami. Teraz Facebook umożliwił wgrywanie krótkich filmów wideo. Podobną wprowadził w styczniu konkurent Facebooka, Twitter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy boją się być offline. Wykonujemy miliardy zdjęć miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:00
Co miesiąc Polacy robią blisko 2 miliardy zdjęć. Aż 10 procent z nich jest udostępnianych w 60 sekund od zrobienia.
rozwiń zwiń