Pakiet klimatyczny wspólną decyzją Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 22:45
Kto mówi prawdę w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego? Polskie Radio dotarło do dokumentów, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Audio
  • Kto odpowiada za pakiet klimatyczny. Korespondencja z Brukseli Beaty Płomeckiej (IAR)
Pakiet klimatyczny wspólną decyzją Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska
Foto: eu2012.dk

Na ustalenia zgodził się w 2007 roku prezydent Lech Kaczyński, a rok później zatwierdził je oficjalnie premier Donald Tusk. Zapisy uzgodnione przez szefa rządu są jednak dla Polski nieco łagodniejsze niż warunki wstępne.

Pakiet przewiduje, że cała Unia Europejska zredukuje emisje dwutlenku węgla o jedną piątą do 2020 roku. Za punkt odniesienia wybrano1990 rok, co było ważne dla Polski, bo od tego czasu upadło wiele przestarzałych fabryk, trujących środowisko. A to automatycznie spowodowało spadek emisji. Na te ustalenia zgodził się prezydent Lech Kaczyński, a rok później zatwierdził je premier Donald Tusk. Żadnych kluczowych zmian nie wprowadzono. Cele pozostały te same, rok odniesień także, uważna lektura unijnych dokumentów nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości.

W 2008 roku jednak złagodzono niektóre zapisy dla biedniejszych krajów, w tym Polski. Firmy działające w takich sektorach jak transport, budownictwo, czy rolnictwo nie dość, że nie muszą redukować emisji CO2, to jeszcze mogą je zwiększyć o 14 procent. Natomiast firmy działające w przemyśle zostały objęte handlem emisjami od 2005 roku. Zgodnie z nim otrzymały darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, jeśli je przekroczyły, musiały dokupić. Każdego roku limity darmowych pozwoleń są stopniowo zmniejszane i w 2020 roku będą o 21 procent mniejsze w porównaniu z 2005 rokiem.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska musi odrzucić pakiet klimatyczno-energetyczny podpisany przez Donalda Tuska. W odpowiedzi premier wskazał na zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako tego, który wynegocjował pakiet w 2007 roku.

Tymczasem jak podkreśla PiS, to Donald Tusk podpisał dokument, który ogranicza emisję gazów cieplarnianych przez polski przemysł. Politycy PiS twierdzą też, że szef rządu dodatkowo zgodził się na inne - mniej korzystne dla Polski - założenia, niż uzgodnione wcześniej przez Lecha Kaczyńskiego.

mc

Czytaj także

Polska przegrała w sprawie CO2. Stracimy miliard euro?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 17:11
Niekorzystną dla nas decyzję podjęli posłowie z komisji środowiska Parlamentu Europejskiego, którzy zgodzili się na zawieszenie sprzedaży części uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Na realizacji tego pomysłu możemy stracić prawie miliard euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: Kaczyński brutalnie wykorzystuje śmierć swoich bliskich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 19:34
Premier odrzuca oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego dotyczące oczerniania Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hofman: premier kłamie ws. pakietu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 09:20
- Donald Tusk zrobił źle dla Polski podpisując pakiet klimatyczny. Teraz zastosował najbardziej brudną socjotechnikę, czyli kłamstwo i manipulację - ocenił rzecznik PiS Adam Hofman.
rozwiń zwiń