X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urodziny gen. Jaruzelskiego. "Sto lat ... w kiciu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 00:04
Z okazji 90. urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego w jednym z warszawskich hoteli zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. współpracownicy Jaruzelskiego z przeszłości a także obecni politycy lewicy.
Audio
  • Relacja Danuty Żaczek: 90. urodziny generała Wojciecha Jaruzelskiego (IAR)
Protest środowisk prawicowych przeciwko świętowaniu urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego
Protest środowisk prawicowych przeciwko świętowaniu urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego Foto: PAP/Tomasz Gzell

Na zamkniętą imprezę o charakterze towarzyskim, zorganizowaną przez Fundację Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego przybyli, oprócz b. prezydenta także m.in. Józef Oleksy, Jerzy Urban, Stanisław Ciosek, Kazimierz Kutz, oraz żona i córka gen. Jaruzelskiego: Barbara i Monika. Zaproszenia na sobotnie spotkanie otrzymali też politycy związani z SLD i Ruchem Palikota.
Jeden z uczestników spotkania, poseł SLD Tadeusz Iwiński powiedział, że uczestniczyło w nim ok. 100 osób.
- Były to głównie osoby, które blisko współpracowały z generałem w przeszłości. Byli obecni przedstawiciele armii, bliscy współpracownicy z czasów rządowych oraz ścisłe grono osób, które generał darzy ogromnym zaufaniem oraz politycy lewicy - powiedział Iwiński.
Dodał, że obecni byli także politycy, działacze opozycji z czasów PRL, m.in. Józef Pinior i Andrzej Celiński. Jak zaznaczył, życzenia z okazji urodzin Jaruzelskiego przesłał także b. prezydent USA George Bush.
- Całość otworzył Aleksander Kwaśniewski, który wygłosił ocenę skomplikowanego życiorysu i działalności generała Jaruzelskiego. Następnie pokazano film autorstwa Roberta Walencika pokazujący drogę życiową Jaruzelskiego, z jego wypowiedziami i komentarzami prof. Tomasza Nałęcza - relacjonował Iwiński.
Jak podkreślił, sam gen. Jaruzelski był "w bardzo dobrej formie". - Generał wspominał swoje młoda lata m.in. okres, kiedy uczył się razem w jednej szkole z poetą Tadeuszem Gajcym. Opowiadał także ciekawe anegdoty ze swojego życia, a także przepraszał, zresztą nie po raz pierwszy, za to co mu nie wyszło - powiedział Iwiński.
Podczas spotkania odbyła się także długa dyskusja nt. stanu wojennego, przyczyn jego wprowadzenia i skutków.
Wcześniej w sobotę prof. Jerzy Wiatr powiedział, że przyjęto iż, będzie to spotkanie przyjaciół, "impreza zamknięta i prywatna". Prof. Wiatr jest współautorem poświęconej Jaruzelskiemu księgi jubileuszowej. Publikacja składa się z 29 tekstów, autorstwa m.in. Kwaśniewskiego i ostatniego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

Protesty środowisk prawicowych
Przed hotelem, w który zgromadzili się uczestnicy spotkania, znajdującym się w pobliżu rosyjskiej ambasady, protestowali przedstawiciele m.in. Ruchu Narodowego, Solidarnych 2010 i Młodzieżowego Klub "Gazety Polskiej".
- Jaruzelski to zdrajca narodu i morderca zza biurka. To wstyd, że po tylu latach wolnej Polski świętuje się urodziny kogoś takiego. Dziś mordercy są bohaterami i nie boję się tego powiedzieć - mówił jeden z protestujących.
Protestujący trzymali transparenty z napisami m.in. "Jaruzelski sto lat ... w kiciu" oraz "Dość promowania komunistycznych zbrodniarzy". Wznosili także okrzyki: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Ubij komucha, ubij komucha".
- Cieszymy się, że udało nam się zablokować obchodzenie urodzin Jaruzelskiego w polskim parlamencie. Cieszymy się też, że przyszło wiele ludzi, aby wyrazić swój sprzeciw wobec robienia wydarzenia publicznego i politycznego z urodzin ostatniego przywódcy komunizmu - powiedział dziennikarzom Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego.
Dodał, że winni stanu wojennego i zbrodni komunizmu nie tylko nie zostali osądzeni, ale funkcjonują jako pełnoprawni uczestnicy życia publicznego, a nawet ich dokonania są fetowane.
- Chciałbym, aby gen. Jaruzelski w wariancie minimum zniknął z życia publicznego, żeby formacje lewicowe typu SLD nie robiły sobie z niego wizerunkowej podpory, a wariant maksimum, żeby został sprawiedliwie osądzony za wszystkie zbrodnie, jakie miały miejsce w okresie jego rządów - powiedział Bosak. Dodał, że obecność na urodzinach generała byłych komunistów, tu wymienił nazwiska Urbana i Cioska pokazuje, "jak bardzo bezkarnie czują się funkcjonariusze dawnego reżimu komunistycznego, którzy mają krew na rękach".

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głośne urodziny Jaruzelskiego: protesty w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 08:05
Młodzieżowy Klub "Gazety Polskiej" zapowiada na sobotę pikietę przed hotelem, w którym organizowana jest impreza z okazji 90. urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego - informuje "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Jaruzelskiego. "Dość promowania komunistycznych zbrodniarzy"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 15:30
Generał Wojciech Jaruzelski kończy w sobotę 90 lat. Z tej okazji w jednym z warszawskich hoteli odbywa się zamknięte przyjęcie urodzinowe. Pod hotelem trwają protesty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller o urodzinach generała Wojciecha Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 17:21
Leszek Miller też zamierza świętować urodziny generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jednak nie ze wszystkimi w sobotę, a dopiero w niedzielę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjne 90. urodziny generała Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 20:57
Wyrazy uznania od zwolenników, krytyka od przeciwników. Kilka godzin trwały uroczystości związane z 90 urodzinami generała Wojciecha Jaruzelskiego.
rozwiń zwiń